Австрийският канцлер иска орязване на програми за Източна Европа

Австрийският канцлер иска орязване на програми за Източна Европа

Австрийският канцлер Себастиан Курц се обяви против увеличаване на вноските на страните членки в бюджета на ЕС след излизането на Великобритания от общността, а иска орязване на някои програми, най-вече плащания за страни от Източна Европа. Курц, чиято страна ще поеме председателството на ЕС през юли след България, заявява това в интервю в днешния брой на в. "Стандард", цитирано от Франс прес.

В края на миналата седмица осем източноевропейски страни дадоха съгласие да увеличат вноските си в ЕС, за да се компенсира финансовата дупка след напускането на Великобритания.

България и още 8 страни увеличават вноската към ЕС

Австрия иска ЕС "да проявява повече пестеливост по отношение на парите на данъкоплатците" и "да преразгледа" различните си програми за да прави икономии, тъй като средствата й ще намалеят след Брекзита, посочва австрийският канцлер.

"Алтернативата е да се искат по-големи финансови вноски. Но това не е моят избор", обяснява Курц. В преговорите за бюджета след 2020 година той възнамерява "твърдо да представлява" лагера на нетните вносители, заедно с холандския премиер Марк Рюте.

"В момента се превеждат много пари на Източна Европа. . .Въпросът отчасти е дали парите са насочени към правилното място", допълва Себастиан Курц

Запитан дали Полша и Унгария, които са сред нетните получатели на европейски фондове, трябва да очакват намаляване на плащанията, канцлерът признава, че по тази тема "има силно разминаване на гледната точка" с унгарския премиер Виктор Орбан.

Наскоро Курц прие във Виена своя унгарски колега и съсед, изразявайки близки виждания с него по множество въпроси, включително твърда миграционна политика на контрол по външните граници на ЕС.

Сред другите европейски програми, които според него трябва да бъдат преразгледани, той посочва "стотиците милиони" евро, предвидени от ЕС за сближаване с Турция.

Според Европейската комисия излизането на Великобритания, която е нетен вносител в бюджета на ЕС, ще предизвика финансова дупка от 12 до 13 милиарда евро годишно.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма
Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството