Българите са по-слабо защитени срещу онлайн манипулиране

Българите са по-слабо защитени срещу онлайн манипулиране

Българите са по-слабо защитени срещу онлайн манипулиране

Българоезичните граждани на ЕС са далеч по-слабо защитени срещу онлайн манипулиране, отколкото англоговорящите, тъй като платформите дават приоритет на съдържанието на английски. Подобна е ситуацията и с латвийски, гръцки или дори френски или немскоговорящите. Тази констатация се съдържа в проектодоклада на латвийската евродепутатка Сандра Калниете от Европейската народна партия (ЕНП). Докладът, който е посветен на външната намеса, ще се обсъжда утре в ресорната комисия в Европейския парламент, като се очаква да бъде гласуван в пленарната зала през януари, предава БНР. 

Особено внимание е отделено на скритото финансиране на политически дейности от чуждестранни донори. Според сериозни доказателства това е ставало по време на кампаниите за избори и референдуми в европейските страни. 

Тези действия излагат на риск честността на изборите, организирани в ЕС и внасят нелоялна конкуренция между партии и кандидати при разпределянето на допълнителни ресурси на някои от тях, обикновено антиевропейски. Тези ресурси не се отчитат в официалните декларации за предизборната кампания. 

Над 300 милиона долара вече са прехвърлени в 33 държави през последното десетилетие от Русия, Китай и други авторитарни режими, се твърди в проектодоклада. 

Друг набор от инструменти, с които разполагат чужди държави, е намесата чрез хора, предупреждава Сандра Калниете. 

Най-известната форма е наемането на бивши европейски политици и държавни служители на високо ниво от компании, контролирани от чужди държави, в замяна на техните знания, придобити по време на мандати на обществени длъжности или функции. Знанията на тези хора, често базирани на поверителна информация и контакти, след това се използват за сметка на ЕС и стратегическите интереси на неговите държави членки, се казва още в документа. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ