Дигитално-технологичният план на Брюксел

Дигитално-технологичният план на Брюксел

Европейската комисия стартира първата фаза на проектопредложение, което цели да помогне националните компании в страните от Европейския съюз да се възползват от голямата база данни и от опита на американските технологични гиганти Amazon, Google и Facebook, съобщи Learnbonds.

Комисията представи мащабна дигитална стратегия, в която насърчава инвестициите и развитието на дигиталния свят като постигна договорки  за подпомагане на европейските компании, които да се конкурират с американските и китайските, които в момента са сериозно пред нас в това отношение. Пакетът от документи „Стратегия за данните“ и „Бяла книга за изкуствения интелект“ цели да покаже , че Европа може да определи глобални стандарти за технологично развитие като поставя на първо място интересите на хората.

Европейските фирми трябва да използват ефективно своите данни

Основната цел на стратегията за данни на ЕС е да създаде среда, в която европейските компании могат да използват ефективно своите данни. Това включва производствени стандарти, оперативна съвместимост на данните, политики в областта на енергетика, селско стопанство, здравеопазване, автомобилна индустрия, изменение на климата и финансови услуги като Forex търговия и бизнес заеми.

Какво казва стратегията?

В Следващите пет години комисията ще се фокусира върху технологични решения, които ще помогнат европейския път за дигитална трансформация – респект към човешките права; технологии, които работят за хората; честна и конкурентна икономика и отворено демократично общество, съобщава bTV. Стратегията на ЕС показва пътеката на Европа в постигането на тези цели.

Изискваните инвестиции ще бъдат осъществени по програмата „Дигитална Европа“ и инструмента „Свързана Европа 2“ и „Хоризонт Европа“. Комисията предлага по „Хоризонт Европа“ да се инвестират 15 милиарда евро в клъстера „Цифрова индустрия и Космос”  с развиването на изкуствения интелект като ключова дейност, която да бъде подкрепяна.

ЕК предлага да се инвестират близо 2,5 милиарда евро в разполагането на платформи за данни и приложения за изкуствения интелект. Извън това, средства могат да бъдат инвестиран в европейския проект с висок принос за Европейските пространства за данни и обмен на данни в облачна инфраструктура.

„Има неусвоен потенциал, който ние трябва да отприщим. Има пространства, в които не само да съхраняваме, но и да споделяме данни. Бизнес и граждани не само да съхраняват, но и да споделят своите данни, за да са достъпни за изследователите. Така ще се стимулират иновациите.”, коментира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

За последните 3 години инвестициите в технологии с изкуствен интелект достигат 1,5 милиарда евро – 70% ръст в сравнение с предишния програмен период. Но това не е достатъчно, целта е да се привлекат повече от 20 милиарда евро годишно.  Оптимизирането на базите данни за публичния сектор и бизнеса може да спести 90 милиарда евро в производството в световен мащаб, изчисляват от Европейската комисия.

301 милиарда евро или 2,4 % от БВП на ЕС е делът на цифровата икономика през 2018 г. като през 2025 г. прогнозите са тази сума да нарасне повече от два пъти до 829 милиарда евро или 5-8% от БВП.

Глобалният обем на данни до 2025 г. ще нарасне до 175 зетабайта, което представено в таблети с памет от 512 гигабайта, ще се равнява пет пъти на разстоянието между Земята и Луната.

Освен това от Комисията изразиха надежда, че дигитализацията е ключова в постигането на приоритетите по Зелената сделка. Дигиталните технологии могат да увеличат енергийната ефективност като проследява къде и колко енергия е необходима. Умните системи за отопление са еквивалентни на 6 милиона тона нефт и фермерите ще могат да използват по малко пестициди и торове благодарение на изкуствения интелект.

„Бяла книга за изкуствения интелект“ представя предложенията на комисията за развитието на изкуствения интелект в Европа при спазване на основните човешки права на гражданите. Инвестициите в изкуствения интелект ще се увеличат като същевременно се разглеждат рисковете , свързани с внедряването на изкуствения интелект в различни сфери на човешката дейност.

Сигурен и динамичен единен пазар за данни   

Данните са база за различни иновации, начинът , по който организиране достъпа до бази данни и ги използваме ще определи нашият бъдещ капацитет в иновациите. Сега малък брой технологични компании притежава голяма част от данните на потребителите по света. Европа иска за използва големите възможности пред себе си.

Количествата данни скоростно ще се увеличават и Европейския съюз иска да има силна правна рамка да съхранението на данни, спазването на гражданските права и киберсигурност и в по-голяма степен свързаност в публичните услуги .

Тези данни за които всички плащаме да бъдат използвани от всички. Стратегията цели да се подобри използването на тези данни, които да донесат ползи за гражданите и бизнеса и да са достъпни както за прохождаща компания така и до технологичен гигант.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ