Дортмунд стана европейска столица на иновациите

Дортмунд стана европейска столица на иновациите

Германският град Дортмунд стана Европейска столица на иновациите за 2021 година в рамките на състезание, организирано от Европейската комисия.

Наградата бе обявена по време на срещата на върха на Европейския съвет по иновации (ЕСИ) към ЕК, а за нея заедно с Дортмунд премериха сили и ирландският Дъблин, испанския Малага, както и литовската столица Вилнюс.

[[{"fid":"384442","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2082,"width":2776,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Градът победител ще получи и парична премия в размер на 1 млн. евро. Отличието за европейски изгряващ иновативен град отиде при финландския Вантаа, който спечели и 500 хил. евро. Носителите на наградите бяха обявени от Мария Габриел, еврокомисар за иновациите, науката, образованието и младежта.

„Спечелилите градове имат изключителен принос в създаването на подходяща среда за работа на иноваторите“, каза тя.

[[{"fid":"384441","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1279,"width":1920,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Мария Габриел по време на срещата на върха на ЕСИ.

ЕСИ раздаде награди и на жените с най-големи постижения в областта на иновациите за 2021 година. Мерел Боерс от Нидерландия е сред победителите. Тя е създател на компанията NICO-LAB за технологични решения за подобряване на спешната помощ. Подгласник е датчанката Матилде Якобсен, основател на дигиталната платформа Fresh.Land, даваща възможности за по-кратка верига за доставки на храни с цел осигуряване на пресни продукти за потребителите.

Лауреат е и Дафне Хайм Лангфорд от Израел, която е основател и главен изпълнителен директор на специализираната в разработка на решения за лечение на офталмологични заболявания Tarsier Pharma. Всяка от победителките ще получи по 100 хил. евро.

В рамките на срещата на върха бяха връчени и Европейските награди за иновативни обществени поръчки. Победителите са в общо три категории. В първата от тях – „Стратегия за иновативни обществени поръчки“ челната позиция заема Здравната служба на Галисия в Испания. При „Решаване на предизвикателства“ първото място е за Регионалния съвет за управление на водните ресурси на Лимбург в Нидерландия. В категория „Лидерство в обществените поръчки“ победители са Франческо Талоне, Стефано Мони и Джузепе Рестиво от Италия. За всички първи места призьорите получават 75 хил. евро, а подгласниците им – по 25 хил. евро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ