ЕК прехвърля на държавите от ЕС отговорността за ваксините
Държавите от ЕС ще преценяват тежестта на отговорността за предстоящата ваксинация срещу Covid-19. Това уточниха днес говорители на Европейската комисия в отговори на въпроси, свързани с преговорите й с производители на ваксини, информира БТА. Те посочиха, че някои държави от ЕС могат да решат да освободят от отговорност производителите при сключването на бъдещите двустранни споразумения за доставка.
По техните думи, ЕК води поверителни търговски преговори за доставни количества и цена на ваксините. Когато преговорите завършат със сключването на предварително рамково споразумение, държавите от ЕС получават възможността да се снабдят с ваксини при вече договорените условия. Производителите на ваксини ще работят по правилата на ЕС за безопасност на стоките, допълниха говорителите.
Според тях, съобщаването на цените, залегнали в предварителните споразумения, е против обществения интерес и ще затрудни допълнително откритите и бъдещите преговори с други производители. ЕК разполага с екипи по търговски преговори с богат световен опит. Закономерно е част от европейските средства, инвестирани в търсенето на ваксина, да не са достигнали до успешен производител. Преговори се водят само с обещаващи производители, които имат и възможност за масово бързо производство на доказано успешна ваксина, уточняват говорителите на ЕК.
Междувременно, по обобщени данни от няколко научни лаборатории известните мутации на коронавируса SARS-CoV-2 от началото на разпространението му по света достигнаха петстотин, съобщи ТАСС.
"До днес са известни петстотин различни мутации на новия коронавирус, това е нормално явление, всички живи организми мутират и еволюират. Вирусите мутират особено бързо, защото имат примитивен генетически апарат. Най-често мутациите отслабват вируса, правят го по-малко смъртоносен. Но може и да го превърнат в по-силно инфекциозен. Досега всички мутации на коронавируса, които са описани в научни разработки, влияят незначително на свойствата на вируса, който предизвиква COVID-19", каза Алберт Ризванов, директор на Научно-клиничния център за прецизна и регенеративна медицина на Казанския федерален университет и ръководител на научна група за разработване на тест-системи и ваксини срещу коронавируса, предава БТА.
По-рано днес Анна Попова, ръководител на Роспотребнадзор, съобщи за мутация на вируса, която циркулира в Сибир. От ведомството уточниха, че става дума за мутация, вече разпространена в Япония. Попова обаче подчертава, че измененията във вируса не го правят по-опасен.
Според Ризванов настоящите данни за мутациите позволяват да се направи извод, че разработваните по света ваксини срещу COVID-19 могат да се борят с мутиращия вирус.
Ваксината срещу COVID-19 може да бъде допълнена, но не и тотално редактирана, ако Ес-белтъкът на коронавируса започне да мутира, заяви междувременно пред телевизия "Русия-24" Федор Лисицин от руския Национален изследователски център "Гамалея", където бе разработена руската ваксина "Спутник V".
"Мутациите на белтъците на коронавируса не засягат принципа на действие на ваксината. Ако настъпи мутация на белтък, към ваксината ще се добави компонент с изменения белтък", каза той.
Лисицин изтъкна, че в института "Гамалея" досега не са попадали на мутация на коронавируса с изменение в параметрите на Ес-белтъка.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.