ЕК ще предложи специална закрила на украинските бежанци

ЕК ще предложи специална закрила на украинските бежанци

ЕК ще предложи специална закрила на украинските бежанци

Европейската комисия ще предложи на днешното извънредно заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да бъде задействана за пръв път директивата за временна закрила спрямо украинските бежанци. Това съобщи преди началото на заседанието еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.

Неизползваните никога досега европейски правила дават възможност държавите от ЕС да следват общи насоки при предоставянето на закрила на бежанците. Сред тези насоки са предоставянето на статут на закрила на чужденците за времето на целия престой, достъп до трудовия пазар, до жилищно настаняване, до системите за здравни грижи, образование и за социална защита, или до средства за живот. Включено е също правото за събиране на семейства при определени изисквания, предава БТА. 

"Гордея се от съпричастността, изразена от европейските граждани с украинските бежанци", заяви Йохансон. Тя нарече руското нахлуване в Украйна "ужасна агресивна война".

Еврокомисарят изрази готовност да предложи осигуряване на помощ за страните, приемащи бежанци. По нейните думи от Украйна в ЕС досега са дошли около 300 хиляди бежанци, но този брой се очаква да расте. Предвижда се в четвъртък следващата седмица Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да се събере на ново заседание. 

Приблизително 368 000 души са избягали от Украйна в съседните ѝ страни след началото на руската инвазия в четвъртък и този брой продължава да расте, съобщи в туит Службата на върховния комисар на ООН за бежанците. За същия период Полша е приела над 156 000 души, показват данни на полската служба за гранична охрана. В цялата страна хората се организират в социалните мрежи, набират средства, предлагат подслон, храна, работа и безплатен транспорт на бежанците. Румъния съобщи, че на нейна територия са дошли 47 000 украинци, от които 22 000 са минали транзит, а 25 000 са останали в страната. В Унгария са пристигнали над 71 000 бежанци от четвъртък, съобщи полицията. 

След като бе вдигната забраната за движение по пътната инфраструктура на Одеска област, днес от Одеса за България ще потеглят нови два автобуса с общо 110 български граждани. Осигурен е полицейски ескорт, съобщават от министерството на външните работи. Дипломатическата ни мисия в украинската столица е в постоянен контакт с българските граждани, които получават необходимата информация и указания на място. 

От понеделник медицинският персонал на УМБАЛ "Лозенец" ще преглежда безплатно всички пострадали по време на военните действия в Украйна, както и бежанци, напуснали страната. Прегледите ще се извършват от висококвалифицираните ни специалисти във всички съществуващи кабинети. Записванията за прегледи могат да се осъществяват на тел. +3592 9607 682 24 часа в денонощието.

Междувременно, областният управител на Варна Благомир Коцев обяви, че в областната администрация е открит временен център в помощ на пристигащите от Украйна. Всеки, който има желание да помогне на пристигащите, може да се обади в центъра, а телефонът за връзка е 0888 443 128. Към центъра могат да се обръщат и украинските граждани, пристигнали у нас, които имат необходимост от някаква подкрепа или да бъдат настанени някъде. В новосформираното звено работят доброволци. То е разкрито в партньорство с фондация „Благотворителен фонд „Европа“, създадена от украинци, живеещи във Варна. Пристигащите могат да намерят подкрепа и в централата на неправителствената организация, която се намира на ул. „Иван Вазов” 36. Три хотела са в готовност да настаняват безвъзмездно бежанци от Украйна за неопределен период от време, допълни Коцев. По думите му се водят разговори с още 10-ина бази, чиито собственици също искат да помогнат на пристигащите.

В Добрич е създаден Областен координационен щаб, който да подпомага при нужда пристигащите в страната ни лица от Украйна. Решено е имащите нужда от временен подслон да бъдат настанявани в общинския хотел в Каварна, който е с капацитет до 200 души. Обсъдени са възможности за предоставяне на храни и дрехи при необходимост. 

Молдова е готова да осигури 21 000 места за украински бежанци, като 34 799 от тях вече са пристигнали в страната според данни за последни 24 часа. Вътрешният министър Анна Ревенко отбеляза, че 12 314 души вече са напуснали страната: някои от тях са се върнали в Украйна, други са заминали за Румъния. Тя отбеляза, че всички контролно-пропускателни пунктове през границата с Украйна функционират.

„Най-търсеният пункт е Паланка, следван от Тудора, Атаки и Крива. Увеличен е броят на граничните полицаи, на места е утроен. В Паланка броят на служителите е увеличен”, каза Анна Ревенко. До момента Службата за миграция и убежище е регистрирала 685 молби за убежище, като сред кандидатите има студенти от други страни по света, които са учили в Украйна. 

Украинските граждани, които искат да работят в Румъния, няма да имат нужда от разрешително за работа за девет месеца в една календарна година, съобщи румънският министър на труда и социалната солидарност Мариус Будай във Фейсбук в петък, съобщи специално за БТА агенция Аджерпрес. 

Хората, които работят по договор на пълен работен ден, ще бъде удължавано правото им на временно пребиваване в Румъния. На гражданите на Украйна, които влизат в Румъния с цел да бъдат наети на работа, се разширява правото на временно пребиваване за работа, ако те представят индивидуален трудов договор на пълно работно време, вписан в общия регистър на служителите, показващ заплата най-малкото в размера на брутната минимална основна заплата за цялата страна, посочи министърът на труда. Той добави, че през деветте месеца украинците, работещи в Румъния, могат да кандидатстват за статут на бежанец. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ