ЕС губи битката с големите технологични компании заради тромави процедури

ЕС губи битката с големите технологични компании заради тромави процедури

Европейският съюз губи битката с големите технологични компании за осигуряване на конкурентна среда, защото прекалено бавно въвежда нови правила за тях. Междувременно корпорации като Google и Facebook използват това време, за да пречупят конкуренцията. Това са заключенията от последния доклад на Европейската сметна палата, цитирани от Financial Times. Документът разглежда усилията на ЕС да осигури конкуренция в технологичния сектор в последното десетилетие.

Тази година се навършват 10 години откакто Брюксел стартира първото си антимонополно разследване срещу Google, което доведе до глоба от 2,4 млрд. евро. Тази глоба обаче и до ден днешен се обжалва пред Европейския съд.

Анализът на одиторите от Сметната  палата показва, че разследванията в злоупотреба с господстващо положение отнемат твърде дълго време, при което глобите се налагат едва след като водещите технологични компании вече са успели да заличат конкуренцията. „Европейската комисия в момента не разполага с инструменти, които да й позволяват да реагира превантивно на проблемите в дигиталния сектор“, се казва в доклада.

Настоящите критерии, които ЕС използва за дефиниране на злоупотреба с господстващо положение на пазара на технологични услуги не са достатъчни, за да се оцени нивото на конкуренцията. В дигиталните пазари компании като Amazon могат да използват големия брой потребители, за да установяват несправедливи условия спрямо конкуренцията. ЕС не е подготвен да се справи с компании, които се разрастват прекалено бързо, се казва в анализа.

Комисарят по въпросите на конкуренцията Маргарет Вестагер вече заяви, че трябва да се въведат повече правила, за да се осигури справедлива конкуренция.  

Напрежението между големите технологични компании като Google, Facebook, Amazon и Apple от една страна и ЕС от друга расте в навечерието на въвеждането на новите правила за дигиталните услуги (Digital Services Act), чийто първи вариант трябва да бъде представен в края на годината. Очаква се водещите корпорации да бъдат принудени да споделят информация със своите по-малки конкуренти и може им бъде забранено да промотират своите услуги на собствените си платформи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад