ЕС и Китай достигнаха до историческо инвестиционно споразумение
Европейският съюз и Китай обявиха, че са постигнали историческо споразумение относно възможностите за повече европейски инвестиции в китайската икономика, предаде Блумбърг.
Споразумението може да влезе в сила в началото на 2022 г. То бе предмет на обсъждания от 2013 г. насам и показва решителността на ЕС да се фокусира върху икономическите възможности на Азия, въпреки критиките за погазване на човешките права в Китай. То идва и като реакция на политиката на протекционизъм на досегашния американски президент Доналд Тръмп.
„Отворени сме за бизнес, но искаме да видими и спазване на ценностите, в които вярваме“, каза президентът на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. „Днес ЕС и Китай се разбраха за общите насоки на инвестиционното споразумение“, съобщи тя.
Страните от ЕС ще имат по-голяма възможност да инвестират в Китай, в сфери като автомобили, телекомуникации. Освен това в споразумението се уреждат и държавните субсидии за индустриалния сектор, държавният контрол над предприятията и технологичните трансфери.
За Китай това е първата стъпка към договор за свободна търговия с ЕС, тъй като блокът настояваше преди това да има подписано инвестиционно споразумение.
Китай е вторият най-голям външнотърговски партньор на ЕС, след САЩ, като общия оборот се оценява на повече от 1 млрд. евро ежедневно.
Споразумението обаче трябва да получи одобрение на Европарламента, в който има много депутати, загрижени за проблемите с нарушаването на човешките права в Китай.
Някои от основните положения на договора са - отваряне на китайския пазар и подобрен достъп до него, повишена прозрачност на държавните субсидии, особено за сектора на услугите, забрана за принудителни технологични трансфери. Китай пък ще има по-голям достъп до пазара на електроенергия и пазара за ВЕИ енергийни източници
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.