Брюксел бие тревога за върховенството на закона в Полша и Унгария

Брюксел бие тревога за върховенството на закона в Полша и Унгария

Европейската комисия биe тревога за състоянието на върховенството на закона в Унгария и Полша в първия си общ доклад за състоянието на върховенството на закона, предадоха световните агенции.

При Унгария ЕК изразява безпокойство по повод корупцията, благоприятствана от "тесните взаимни връзки между политиката и определени национални бизнеси". Тя предупреждава също за липса на прозрачност и качество в законодателния процес. "Посоката на промяната поражда сериозно безпокойство" за независимостта на съдебната система, подчертава Еврокомисията.

При Полша ЕК е разтревожена на първо място по въпроса за реформирането на съдебната система. Това "засилване на влиянието на изпълнителната и законодателната власт върху съдебната" власт "отслаби независимостта на съдебната система", констатира тя.

"Европейският съюз бе създаден и като противоотрова срещу. . . авторитарните тенденции", заяви при представянето на доклада заместник-председателят на Европейската комисия Вера Юрова, която отговоря за ценностите и прозрачността.

Вчера унгарският премиер Виктор Орбан поиска оставката на Юрова заради неин коментар, че визията му за "нелиберална демокрация" води до "болна демокрация" в страната му. ЕК отхвърли призива на Орбан, припомня Ройтерс.

Опитите на Комисията да принуди Унгария и Полша да променят своя курс в областта на върховенството на закона досега до голяма степен се провалиха. Двете страни взаимно се пазят, тъй като в съответствие с настоящите правила на ЕС за налагане на сериозни наказания е необходимо единодушно одобрение от всички държави членки, отбелязва Ройтерс.
Четирийсетина депутати в Европейския парламент писаха тази седмица до ЕК с искане да предприеме действия във връзка с независимостта на съдебната система в Полша.

Ройтерс отбелязва още, че докладът критикува също България, Румъния и Словакия за пропуски при гарантирането на независимостта на съдебната система. ЕК спомена корупционни скандали в България, Словакия, Хърватия, Чехия, Унгария и Малта, пише БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ