ЕС въвежда нови антидъмпингови мерки срещу китайската стомана
Европейската комисия въвежда нови окончателни антидъмпингови мерки срещу стоки от стомана, произведени в Китай и в Тайван. Този сектор със свръхкапацитети в световен мащаб се следи с особено внимание от ЕС. Това съобщи Франс прес, позовавайки се на комюнике на комисията.
Засегнатите стоки са допълнения за тръби от неръждаема стомана, заваряващи се една за друга. Обикновено те се използват в нефтохимическата промишленост, приготвянето на храни, корабостроенето, производството на енергия и строителството.
Брюксел, който започна разследване на 29 октомври 2015 година след жалба от сектора, стигна до заключението, че китайските и тайванските стоки се продават на загуба в Европа.
"Китайският износ занапред ще се обмитява" между 30,7 и 64,9 на сто. Върху стоките от Тайван ще се налагат мита между 5,1 и 12,1 на сто", се допълва в съобщението.
Според ЕС, срещу стоките от стомана са въведени 39 антидъмпингови или антисубсидийни мерки, от които 17 са насочени срещу Китай.
Страните членки се споразумяха през декември по текст, упълномощаващ в бъдеще Брюксел да налага по-високи от досегашните митнически санкции в случай на дъмпинг със суровините - мярка, насочена основно към противодействие на китайския износ.
Щом бъде окончателно приет, този регламент ще позволява на ЕС да изисква по-високи от досегашните мита (те няма да се ограничават, както досега, само до компенсиране на пропуснатите печалби на производителите) върху стоки, при които се използват суровини, подложени на дъмпинг.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.