Европейският парламент прие нови антидъмпингови мерки срещу Китай
Европейският парламент прие нови антидъмпингови мерки, насочени главно за противодействие на нелоялната конкуренция на китайския износ на суровини на прекомерно ниски цени, предаде Франс прес.
Текстът въвежда нов метод за изчисляване на антидъмпинговите мита върху вноса от трети страни, където съществуват "значителни изкривявания на пазара". Той позволява също така ЕС да изпълнява международните си правни задължения спрямо Пекин.
Когато Китай се присъедини към Световната търговска организация (СТО) през 2001 година беше договорено, че другите страни членки могат да я смятат за "непазарна икономика" в продължение на 15 години, което им оставяше по-голям марж при изчисляването на антидъмпинговите мита.
След като този период приключи през декември 2016 година, Китай вече може да бъде смятан за пълноправен член на СТО въпреки че китайската държава продължава да се намесва мащабно в някои ключови сектори като стоманодобива и производството на алуминий - факт, редовно изтъкван от ЕС.
ЕС отвръща на тази дилема с новата методология, прилагана по принцип към всички членки на СТО, но визираща Китай, без той да бъде назоваван поименно, отбелязва АФП.
"Слагаме край на старата система, при която разделяхме страните на пазарни и непазарни икономики", обясни вчера на дебати в Европарламента европейската комисарка за търговията Сесилия Малмстрьом. "Китай обаче още не е пазарна икономика", подчерта тя. "Ако това беше така, щеше да е много по-просто", допълни Малмстрьом.
По-конкретно Брюксел ще изработва и актуализира в случай на съмнения за нелоялна конкуренция доклади за всяка страна или по сектори. Така компаниите от ЕС ще могат да се основават на тези доклади, за да получават стоки, подлежащи или подложени на обмитяване, така че да компенсират щетите си.
Няколко критерия ще бъдат вземани предвид в тези анализи, като намесата на държавата в икономиката, повсеместното съществуване на държавни предприятия или липсата на независимост на финансовия сектор.
Новата методология ще взима предвид също така, но в по-малка степен, социалния или природозащитния дъмпинг, който може да засегне европейските компании. Докато тези мерки влязат в сила, вероятно в края на декември, ЕС ще продължава да смята Китай за непазарна икономика.
Пекин, който е на мнение, че отказът да му бъде признат статут на пазарна икономика е пример за "прикрит протекционизъм", през пролетта внесе жалба в СТО, за да протестира срещу отношението на ЕС.
Източник: БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.