Лондон вече не е №1 финансов център на Европа
Лондон вече не е най-големият финансов център на Европа, след като търговията с акции в Амстердам е нараснала 4 пъти през януари, обяви британското издание Файненшъл таймс.
Така се прекъсва дългогодишната традиция пазарът на финансови услуги в Лондон да е най-големият в Европа. Тя датираше без прекъсвания от 60-те години на миналия век, когато започва да се събира такава информация.
През първия месец на 2021 г. среднодневният оборот на трите борси в Амстердам е бил 9,2 млрд. евро. Става въпрос за борсите Euronext, европейското звено на чикагската борса CBOE и паневропейското звено на Лондонската фондова борса – „Turquoise“, което започна да функционира през ноември 2020 г., за да не се ограничават клиентите на Лондонската борса в ЕС. Известно увеличение на оборотите има и на борсите в Париж и Дъблин.
През същото време обмените в Лондон рязко са се понижили до 8,6 млрд. евро и така за първи път английската столица отстъпва историческата позиция по финансов първенец на Европа.
Причината разбира се е Брекзит и забраната да се търгуват европейски акции извън рамките на ЕС. Регулацията пренесе ежедневни сделки за поне 6,5 млрд. евро от Острова в ЕС. Това е около половината от сделките, които брокерите и банките в Лондон обичайно обработват. Като реакция борсата в Лондон вдигна забраната за търгуване на швейцарски акции, като тези на компаниите Nestle и Roche, които не могат да се купуват в рамките на ЕС.
„Мениджърите на инвестиционните фондове повече се интересуват колко бързо и срещу каква такса стават сделките, а не дали се извършват в Лондон или Амстердам“, коментира Аниш Руаар, анализатор на Rosenblatt Securities в Лондон.
Амстердам, който е най-големият печеливш от Брекзит към момента, привлече и редица сделки по държавни облигации и суапови сделки, а чикагската борса тук стартира бизнес с деривативни финансови инструменти. Американската Интерконтинентална борса планира да премести в Нидерландия ежедневни сделки за въглеродни емисии на стойност от средно 1 млрд. евро. Единствено процесът по клиринг ще се извършва в Лондон.
„Британското правителство няма интерес да постигне договорка за отпадане на забраната, защото счита, че пазарът на финансови услуги ще се контролира по-добре от Националната банка на Англия, отколкото от Брюксел“, коментира Мужтаба Рахман, управляващ директор за Европа в консултантската компания Евразия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.