Отпаднаха още пречки пред търговското споразумение между ЕС и Канада
Споразумението за свободна търговия ЕС-Канада получи подкрепа днес от комисия на Европейския парламент и от върховния съд на Германия, което засилва шансовете му да влезе в сила по-късно тази година, предаде Ройтерс.
ЕС и Канада подписаха Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA - лат. букви), но трябваше да преодолеят противопоставянето на един от белгийските региони и колебания в Австрия и други страни.
Това споразумение, както и Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) между ЕС и САЩ, бяха оспорвани и критикувани от профсъюзите и природозащитниците.
Вече повече от две години след приключването на преговорите, споразумението между ЕС и Канада трябва да бъде одобрено от Европейския парламент. Очаква се парламентът да се произнесе през февруари.
Комисията за околна среда, обществено здравеопазване и безопасност на храните гласува резолюция, препоръчваща на 751-местния парламент да подкрепи споразумението.
Комисията по търговия на Европейския парламент е водещият орган, отговарящ за CETA, но преди да гласува този месец други комисии също могат да представят мнението си.
Комисията по заетостта препоръча споразумението да бъде отхвърлено, тъй като застрашава работни места и крие риск да се увеличи неравенството.
Дори след вота в Европейския парламент споразумението ще влезе в сила само условно, вероятно най-вече под формата на отмяна на митата, тъй като трябва да бъде одобрено и от парламентите на 28-те страни от ЕС и белгийските региони.
Германският конституционен съд днес отхвърли опити на активисти да попречат на Берлин да подкрепи споразумението.
През октомври съдът даде зелена светлина на правителството да одобри CETA, но активисти заявиха, че правителството не е изпълнило изискванията на съда.
Конституционният съд постанови, че кабинетът е изпълнил изискванията.
Привържениците на споразумението казват, че CETA ще увеличи търговията между Канада и ЕС с 20 процента, а икономиката на ЕС - с 12 милиарда канадски долара (9,2 милиарда американски долара).
Най-сериозни критики споразумението търпи заради системата за защита на инвестициите на чуждестранните компании срещу държавна намеса. Според критиците тази система дава възможност мултинационалните компании да диктуват държавна политика, като например стандартите в опазването на околната среда.
Източник: БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.