Първа среща: Какво си казаха Байдън и европейските лидери

Първа среща: Какво си казаха Байдън и европейските лидери

За първи път в историята президентът на САЩ участва в срещата на държавните и правителствените ръководители на Европейския съюз, която се проведе снощи под формата на видеоконференция. 

„Приветстваме Джо Байдън в Съвета на Европа тази вечер. Заставайки заедно рамо до рамо, ЕС и САЩ могат да покажат, че демокрацията е най-добрият модел за защита на гражданите, насърчаване на достойнството и създаване на просперитет, “, написа председателят на Съвета Чарлз Мишел в Twitter.

Именно от него Байдън получи покана за срещата на върха, на която се планираше да се обсъди "укрепване на трансатлантическото единство" между Брюксел с Вашингтон.

По време на пресконференция след снощната онлайн Среща на върха, ръководителят на Европейския съвет отбеляза, че Европейският съюз и САЩ трябва да запазят дългосрочния съюз "в името на бъдещите поколения".

„След Втората световна война световният ред беше под натиск от Съветския съюз, който се опитваше да установи свой собствен ред. И успяхме да се убедим, че демокрацията и върховенството на закона печелят. Но сега нашите ценности - демокрацията и върховенството на закона - отново са под заплаха: вътрешни и външни. И ЕС, и САЩ са повече от всякога отговорни за бъдещите поколения “, подчерта ръководителят на Европейския съвет.

По време на самите разговори беше повдигната темата за преодоляване на пандемията и нейните последици. Според Мишел държавните и правителствени ръководители на Европейския съюз са изразили готовността си да работят с Вашингтон по доставките на ваксини срещу коронавируса, икономическото възстановяване и разпространението на демокрацията.

На свой ред държавният глава на САЩ потвърди ангажимента си за „съживяване на отношенията между САЩ и ЕС“, призова за тясно сътрудничество за преодоляване на пандемията, борбата с изменението на климата, задълбочаването на икономическите връзки “и гарантиране на това, че демокрациите, а не автокрациите, определят правилата на играта. ".

"Президентът заяви, че е в интерес на САЩ да направят ЕС силен", се посочва в съобщението на Белия дом по повод видеоконференцията.

Германският канцлер Ангела Меркел определи тази "първата среща" като много важна и свидетелство за това, че страните отново поддържат по-тесен контакт.

По думите ѝ  Байдън е изложил своята визия за трансатлантическо сътрудничество, а представителите на ЕС от своя страна са очертали „какви са европейските интереси“.

„Има много общи интереси, било то сътрудничество по въпросите на опазването на климата, било то прекратяване на търговските различия, било то отношения с Китай, Русия, но и с Турция“, каза германският канцлер.

Отношенията с Турция

Според Меркел Байдън е обърнал специално внимание на темата за отношенията между Запада и Турция. Позовавайки се на свои източници  Bloomberg съобщава, че Байдън е изразил загрижеността си от близките връзки на Анкара с Москва. Освен това американският президент споделил и безпокойството си от "отстъплението" на турската страна от демокрацията.

Евролидерите пък припомнили стратегическия интерес на съюза от стабилна и безопасна среда в Източното Средиземноморие и в развитието на взаимноизгодни отношения с Турция.

„Приветстваме неотдавнашната деескалация в Източното Средиземноморие, постигната благодарение на прекратяването на незаконните морски сондажи, възобновяването на двустранните преговори между Гърция и Турция и предстоящите преговори по кипърския въпрос под егидата на ООН“, се казва в документ, който беше разпространен след разговорите снощи.

Според него Европейският съюз е готов постепенно да разшири сътрудничеството с Турция в редица области, при запазване на  деескалацията.

Съответното допълнително решение може да бъде взето на заседание на Европейския съвет през юни.

Държавните и правителствени ръководители също призоваха Турция да се въздържа от нови провокации или едностранни действия в нарушение на международното право. В противен случай, според документа, Европейският съвет си запазва правото да „използва инструментите и възможностите, с които разполага, за да защити своите интереси и интересите на своите държави-членки, както и да защити регионалната стабилност“.

В контекста на турския въпрос европейските лидери са изразили и благодарност към страната за приемането на около 4 милиона сирийски бежанци. Те са потвърдили и своята готовност да предоставят помощ на бежанците и приемащите общности.

Ценности и интереси

Според официалното съобщение на Съвета на Европа, Байдън е заявил, че възнамерява да работят заедно по въпросите за Русия, Китай, Турция, Южен Кавказ, Източна Европа и Западните Балкани.

Въпреки, че ЕС има общи ценности със САЩ, когато става дума за отношенията с Китай, трябва да се има предвид, че съюзът има и своите интереси, отбелязала в отговор Меркел. „Трябва да проучим как да съчетаваме ценности и интереси“, отбелязала тя. Меркел се е застъпила за формирането на „европейска политика спрямо Китай“.

Впрочем, това не е първата платформа за диалог, в която Европейският съюз и САЩ обсъждат въпроси за взаимодействие с Пекин и Москва.

Този въпрос беше повдигнат и през февруари по време на Мюнхенската конференция по сигурността, където Русия и Китай не бяха поканени.

„Трябва да се подготвим заедно за дългосрочна стратегическа конкуренция с Китай. <...> Конкуренцията с Китай ще бъде тежка. Очаквам го с нетърпение и го приветствам. Защото вярвам в глобалната система, която Европа и Съединените щати, заедно с нашите съюзници в Индо-Тихоокеанския регион, се опитваха толкова силно да изградят през последните 70 години “, каза тогава американският лидер.

Що се отнася до Русия, Байдън е категоричен, че „ тя иска да отслаби европейския проект, НАТО и трансатлантическото единство“. "За Кремъл е много по-лесно да заплашва отделни държави, отколкото да преговаря с обединен и силен трансатлантически съюз", отбелязал той.

Конференцията в Мюнхен се разглежда и като символично начало на възстановяването на трансатлантическите отношения между САЩ и Европа.

"Мениджър Нюз". По материали от чуждестранния печат

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ