Смъртоносен патоген върлува по маслиновите дървета в Европа. Може да причини загуби за милиарди

Смъртоносен патоген върлува по маслиновите дървета в Европа. Може да причини загуби за милиарди

Смъртоносен патоген върлува по маслиновите дървета в Европа. Може да причини загуби за милиарди

Не само при хората, но и при маслиновите дървета в Европа върлува смъртоносен патоген, който може да доведе до икономически загуби от 20 милиарда евро, съобщи BBC.

Изследователи от университета Wageningen в Нидерландия направиха модел от последствията, които бактерията Xylella fastidiosa може да причини. В момента патогенът е засегнал множество дървета в Италия и заплашва да се разрасне чрез пренос от насекоми в Испания и Гърция.  Бактерията е смятана за една от най-смъртоносните за растенията в целия свят и за момента няма лек срещу него.

Освен това може да засегне и черешови, бадемови и крушови дървета.

Свързва се с маслиновите дървета от 2013 година, когато за първи път нанася поражения в маслиновите плантации в Пулия, Италия.

Организмът, причиняващ заболяването се пренася от смучещи насекоми, които се хранят с плодовете и соковете на растенията.

Въздействието му върху дървото е пагубно. Инфекцията ограничава способността на растението да пренася водата и хранителните вещества, с което дървото умира след известно време. 

В Италия последиците вече възлизат на 60% спад в добива от маслиновите плантации от 2013 насам. Това вече е довело до спад на икономиката в регионите, в които се отглеждат маслиновите дървета и до загуба на работни места.

Бактерията вече е идентифицирана в Испания, Франция и Португалия.

В Испания може да се стигне до загуби от 17 милиарда евро в сектора през следващите 50 години. Подобен е сценарият в Италия, а в Гърция загубите се оценяват на около 2 милиарда евро.

Според авторите на проучването трудно би имало тежки последици за крайните потребители освен лек недостиг на пазара и леко покачване в цените.

Те казват още, че за справянето с болестта ще трябва да бъдат засадени повече дървета, които да са резистентни на патогена.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ