Влизат в сила по-строги правила на ЕС за борба с тежки финансови престъпления

Влизат в сила по-строги правила на ЕС  за борба с тежки финансови престъпления

Влизат в сила по-строги правила на ЕС за борба с тежки финансови престъпления

Директивата на ЕС за противодействие на прането на пари влиза в сила от днес, съобщи Европейската комисия. Тя допълва досегашните правила и се очаква да направи борбата с прането на пари и финансирането на тероризма по-ефективна. Директивата повишава прозрачността за предотвратяване на избягването на данъци.

Новата директива въвежда задължение за оценката на риска за банките, адвокатите и счетоводителите, както и за определяне на ясни изисквания за прозрачност относно действителните собственици на дружествата. Тази информация ще се съхранява в централен регистър, като например търговските регистри, и ще бъде достъпна за националните власти и задължените субекти. Документът предвижда също улесняване на сътрудничеството и обмена на информация между звената за финансово разузнаване от различни държави в ЕС за установявяне и проследяване на подозрителни парични преводи с цел предотвратяване и разкриване на престъпна или терористична дейност, установяване на последователна политика по отношение на държави извън ЕС, които имат пропуски в правилата за борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма, засилване на правомощията на компетентните власти за налагане на наказания.

Миналата година ЕК прие предложение за допълнително затягане на правилата на ЕС за борбата с изпирането на пари, за да сложи край на финансирането на тероризма и да внесе по-голяма яснота за това кои са действителните собственици на дружествата. Комисията призовава Европейския парламент и Съвета на ЕС да завършат законодателната си работа възможно най-скоро, така че новите правила да влязат в сила във възможно най-кратък срок.

Докладът за наднационална оценка на опасностите е начин за подпомагане на държавите в ЕС да набележат, оценят и преодоляват заплахите за изпирането на пари и финансирането на тероризма. В документа са оценени опасностите във финансовия и нефинансовия сектор, разглеждат се нововъзникващи опасности като виртуалните валути или платформите за съвместно финансиране. Докладът включва препоръки към държавите от ЕС как да се отговори по подходящ начин на установените опасности.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ