10 признака, по които да разпознаваме финансовите измамници

10 признака, по които да разпознаваме финансовите измамници

Комисията за финансов надзор реагира на скорошните действия на ГДБОП, при които бяха задържани лица, провеждали финансови измами с особено големи суми. Въпросните бяха обвинени, че са заблуждавали свои клиенти, че ще им генерират печалби чрез инвестиционна дейност, докато в същото време са нямали валиден лиценз за тази дейност и са злоупотребявали с доверието на клиентите си.

„Институциите от инвестиционния сектор напомнят на гражданите, че винаги трябва да проверяват дали компанията, която им предлага финансови услуги, е лицензирана“, се казва в официална позиция на финансовия регулатор.

Проверката за лиценз се осъществява на сайта на Комисията за финансов надзор.

В помощ на гражданите, инвестиционният сектор провежда информационна кампания „Разпознай лицензирания инвестиционен посредник“, като посочва 10 признака, по които всеки може да разбере дали дадена компания, предлагаща инвестиционни услуги, е лицензирана или не.

Ето кои са 10-те признака:

1. Телефонно обаждане:

Ако Ви се обаждат по телефона и Ви обещават доходност от 50%–100% за кратък период, без да обясняват рисковете на финансовите пазари, това е сигнал за наличие на измама, тъй като това не са реалистични резултати. Лицензираният посредник винаги обяснява, че няма гаранция за печалба на финансовите пазари и че по-високата доходност е свързана с по-висок риск. Инвестирането във всякакви финансови инструменти носи някаква доза риск. В повечето случаи мнимите брокери настояват клиентът да вземе решение много бързо, като открие сметка и депозира средства при първа възможност още същия ден. Обикновено нелицензираните посредници набавят личните данни и контактите на лицата, с които се свързват по нерегламентиран начин. При получаване на подобно обаждане инвеститорите следва да се поинтересуват откъде лицето от другата страна на линията разполага с техните данни, като колебливите и/или уклончиви отговори са в общия случай признак за наличие на измама.

2. Проверка на сайта на КФН:

Преди да ползвате услугите на инвестиционен посредник, първо трябва да проверите дали е лицензиран от Комисията за финансов надзор (КФН) – в секция „Регистри и справки“, подсекция „Електронен регистър и картотека“, т. 2 „Инвестиционни посредници“, т. 4. „Колективни инвестиционни схеми“, т. 5. „Национални инвестиционни фондове“, т. 6 „Управляващи дружества“, както и чрез безплатно обаждане на нейния информационен център на телефон 0800 40 444.

3. По сайта на самото дружество, представящо се за инвестиционен посредник:

В регистъра на КФН са описани сайтовете, чрез които лицензираните инвестиционни посредници предлагат услугите си. Инвестиционните посредници нямат право да предоставят услуги чрез интернет страници, различни от тези, които са заявили пред регулатора!

4. За чуждестранни посредници:

Инвестиционните посредници, които са регистрирани в друга държава в Европейския съюз, трябва да имат лиценз от съответния надзорен орган на страната, в която са учредени. За да извършват дейност тези дружества са длъжни при предлагане на услуги на територията на България (това включва и услуги по интернет) да са подали нотификация към КФН. Спазилите закона европейски брокери трябва да са в списъка на сайта https://www.fsc.bg, в меню Нотификации.

Ако брокерът Ви показва лиценз, издаден от държава, която не е в Европейския съюз, то той няма законно право да предлага услуги в България, преди да е регистрирал местен клон, който да е получил лиценз от Комисията за финансов надзор.

5. Сключване на договор с инвестиционния посредник:

Лицензираните инвестиционни посредници задължително сключват договор с човека, на когото предлагат услугата. Ако някой предлага услуга, свързана с финансовите пазари, без да е лицензиран и без да сключи договор с Вас, това е индикатор за наличие на измама. Преди да пристъпите към инвестиране на средства на финансовите пазари по банков път, онлайн чрез платежен оператор посредством плащане с кредитна или дебитна карта, трябва да проверите в Комисията за финансов надзор, дали посредникът е лицензиран и след това да сключите договор с него. За чуждестранните посредници, бихте могли да проверите за наличие на лиценз, на интернет страниците на съответния надзорен орган. Ако посредник поиска да му преведете пари само след обаждане по телефона или разговор във Фейсбук (или друга социална мрежа), възможно е да попаднете в измамна схема. Лицензираният инвестиционен посредник никога няма да Ви поиска да преведете пари, без да сте сключили договор.6. Съдържание на договора с инвестиционен посредник:

Когато сключвате договор с лицензиран инвестиционен посредник, името му в договора съвпада напълно с името на посредника в регистрите на Комисията. Неправомерно е името на посредника да не е идентично с името на фирмата, която е получила лиценз от съответния надзорен орган. Друг идентификационен белег за учредените в Република България посредници, е единният идентификационен код (ЕИК), който трябва да съответства с този в регистрите на КФН, по аналогия – името на получателя (инвестиционния посредник), титуляр на банковата сметка, по която трябва да преведете пари, следва да съответства напълно с името, което фигурира в регистрите на КФН.

7. Как да превеждам пари на инвестиционен посредник:

Плащания към лицензирани посредници се извършват в техни офиси на каса до 10 000 лв. или по банков път, както и онлайн. Всички разплащания на каса се извършват в регистрираните офиси на лицензираните посредници – вписани в КФН. Има случаи, когато нелицензирани посредници сключват договор с клиента, но му казват да преведе сума по банкова сметка, която е различна от упоменатата в договора. Проверявайте дали посочваната банкова сметка е вписана в договора. Лицензираният инвестиционен посредник ще посочи банкова сметка, която е вписана в договора и няма да ползва различна от нея. Наименованието на получателя на паричния превод следва да е идентично с наименованието на лицензирания инвестиционен посредник, вписан в регистъра, воден от КФН.

8. Офис на лицензиран инвестиционен посредник:

Адресът за кореспонденция на лицензирания инвестиционен посредник, както и неговите офиси, задължително са описани в регистрите на КФН. В точка втора – инвестиционни посредници, избирате по първа буква от името на посредника, след което се избира „Адреси на офиси на ИП“. Проверявайте в сайта на КФН или се обадете на безплатния телефонен номер 0800 40 444.

9. Когато предлагат да управляват парите ми от мое име, имат ли право?

Внимавайте кой Ви предлага да управлява парите Ви. Ако някой Ви предлага да инвестира вместо Вас средствата, трябва да проверите дали изпълнява законовите изисквания. Управлението на всички видове финансови активи (вкл. извършване на сделки с акции от Ваше име и др.) се осъществява единствено от лицензирани инвестиционни консултанти, работещи във финансова институция. Лицензираните инвестиционни консултанти, както и всички лицензирани брокери, които имат право да сключват сделки на „Българска фондова борса“ АД от името на клиенти, са вписани в публичния регистър на интернет сайта на Комисията за финансов надзор (КФН) https://www.fsc.bg. Всеки може да провери и чрез безплатно обаждане до Информационния център на КФН на телефон 0800 40 444.

10. Каква защита имам за инвестираните средства?

Активите на инвеститорите, които са клиенти на лицензирани в България инвестиционни посредници и участват с такса във Фонда за компенсиране на инвеститорите (ФКИ), са защитени до 90% процента от активите, но не повече от 40 000 лв. Компенсациите се изплащат от ФКИ в случай на влошено финансово състояние на инвестиционен посредник и/или при отнемане на лиценз на инвестиционен посредник, когато са налице определени законови основания за отнемането на лиценза. Списък с лицензираните посредници, които имат право да съхраняват клиентски книжа и средства и които плащат вноски към Фонда е публикуван на сайта на Фонда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ