Акциите, валутите и цените на петрола със сериозни спадове

Акциите, валутите и цените на петрола със сериозни спадове

От акции до облигации и валути, избухването на коронавирус разтърсва всички кътчета на финансовите пазари, съобщи CNN. При производителите на петрол сривовете са особено болезнени.

Със спада в търсенето, пазарът с петрол оказва натиск върху ОПЕК да се намеси и да се опита да стабилизира цените. Но тъй като коронавирусът продължава да се разпространява по света, може ли ОПЕК наистина да играе ролята на спасителя?

Това е въпросът тази седмица, тъй като членовете на ОПЕК и техните съюзни производители се събират във Виена за срещи в четвъртък и петък.

Фонът: Брентът завърши в петък при $50,52 за барел, което е спад с 13,6% за изминалата седмица. Американският петрол се търгуваше на стойност 44,76 долара, което е седмичен спад от 16,2%. Цените не са били толкова ниски от края на 2018 г.

Защо ОПЕК трябва да действа: Икономиките на някои членове на ОПЕК разчитат на суровото производство, а коронавирусът рязко намали търсенето на продукти като бензин и реактивно гориво. За да се предотврати по-нататъшното понижаване на цените, ОПЕК може да се обърне към това, което се превърна в неговата предпочитана стратегия през последните години: координирани съкращения на производството.

"Файненшъл таймс" съобщи, че Саудитска Арабия настоява за намаляване на производството на 1 милион барела на ден, което е много повече от очакваното първоначално. Кралството ще поеме основната част от намалението, докато Кувейт, Обединените арабски емирства и Русия ще разделят останалите. Русия не е член на ОПЕК, но през последните години координира нивата на производство с организацията.

Редица експерти посочват, че цените на петрола не са устойчиви за дълго на сегашното си ниво. 

Глобалните акции паднаха за седма търговска сесия поред, като прекараха най-лошата си седмица от финансовата криза през 2008 г. и поставиха инвеститорите на ръба, тъй като коронавирусът COVID-19 продължава да се разпространява извън Китай.

Какво се случва: Запасите се потопиха и финансовите условия се затегнаха, докато търговците се събудиха от рисковете, които вирусът представлява за глобалния икономически растеж и корпоративните приходи, като случаите вече присъстват в повече от 50 страни и територии. Dow завърши седмицата със спад от 12.4%, докато S&P 500 се понижи с 11.5%.

Американските акции възстановиха някои загуби в късните часове на търговията в петък, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл излезе с изявление. "Основите на американската икономика остават силни", каза той, като призна, че коронавирусът "крие еволюиращи рискове за икономическата активност". Централната банка, каза Пауъл, "ще действа както е подходящо за подкрепа на икономиката".

За инвеститорите съобщението беше силно и ясно: очаквайте федералният резерв да намали лихвените проценти. 

Дали това успокоение ще бъде достатъчно, за да помогне на пазарите да се стабилизират тази седмица? Трудно е да се каже. След години на постоянни ниски лихви, инвеститорите се притесняват, че централните банки не разполагат с достатъчно резерв, за да се справят с кризата.

И пазарът остава воден от новините за това как епидемията се движи по света, както и как засяга бизнеса и икономиките. В събота Китай заяви, че фабричната активност през февруари е достигнала много слабо ниво.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ