Свършиха ли добрите дни за възхода на Уолстрийт?

Свършиха ли добрите дни за възхода на Уолстрийт?

Свършиха ли добрите дни за възхода на Уолстрийт?

Американският фондов пазар беше източник на огромни печалби, които започнаха да се реализират само месец след като в света беше обявена пандемия от коронавирус. Основният индекс S&P 500, който следи представянето на 500-те най-ликвидни акции на пазара, първоначално пропадна с над 30% само в рамките на 1 месец от средата на февруари до 20 март миналата година. Но след това бързо се изстреля „към Луната“. Подкрепян от силното представяне на технологичните компании, показателят регистрира доходност от 62% от дъното си на 20 март до края на 2020 г. или около 16% спрямо началото на същата година. Този възходящ тренд продължава и до днес, като сред двигателите на растежа се присъединиха и по-традиционни компании като големите финансови играчи например. Само от началото на 2021 г. S&P500 има повишение от 11%.

Специално от дъното, отбелязано на 23 март миналата година до 20 март тази година е най-добрият едногодишен период на растеж на индекса – той се увеличи с близо 90%. През този 1-годишен период технологичният индекс Nasdaq нарасна с 112%, а индустриалният показател – с 88%.

Това не означава, че той е бил само и постоянно нагоре. През февруари и март 2021 г. големите технологични компании отбелязаха корекция от 15%. Спад от 13% имаше и при акциите на енергийните компании. Отстъпление с 10% бе регистрирано и при акциите  на по-малките, компании, които са следени от индекса Russell 2000.

Така че сега основният въпрос, който институционалните, а и частните инвеститори си задават е – Кога ще свърши бичият пазар?

Анализ на Си Ен Би Си показва, че исторически погледнато доброто представяне на S&P 500 обикновено продължава между 4 и 10 години. Добрата новина е, че когато първата година от т. нар. „бичи пазар“ е силна – това обикновено означава, че възходящият тренд продължава по-дълго време.

Данните от последните 12 „бичи“ пазара показват, че когато оттласването от дъното е било бързо, трендът на печалбите е продължил по-дълго. Само 4 от последните 12 „бичи“ пазара не са успели да продължат над 1000 дни. Останалите 8 са продължили между  4 години (1957 г.) и близо 11 години (2009 г.). Данните сочат, че средно през първата година ръстът е 38%, а през втората - 12%. 

„Да, този път беше различно“, коментира Сам Стовал, инвестиционен стратегист. „Този път икономиката беше принудително затворена. Но всички бичи и мечи пазари са реално създадени по един или друг начин от човешката дейност“, добавя той.

Два от бичите пазари, които не достигат 1000 дни, са тези от 1966 г., свързан с първия технологичен балон и през 1970 г., когато високата инфлация срива икономиката. „Опасявам се, че прекаленото стимулиране на американската икономика може да доведе до по-високи от очакваното инфлация и ръст на лихвените нива“, добавя Стовал. Още повече, че рекордно голям брой акции са на цени над 200-дневната им средна стойност, което индикира опасно рязко поскъпване на акциите.

„Вероятно най-добрите времена на настоящия бичи пазар са вече зад нас, но това не означава, че няма да има още добри дни напред, особено ако прогнозите за ръст на БВП се сбъднат“, коментира той. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ