Асен Василев: България технически е готова да приеме еврото от 2024 г.

Асен Василев: България технически е готова да приеме еврото от 2024 г.

Към момента сме технически напълно готови за приемане на еврото. Остават само някои дребни неща и датата 1 януари 2024 година по никакъв начин не е застрашена. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев. 

"Искаме обаче да има широк обществен дебат и гражданите и фирмите да бъдат убедени дали за тях е добре да се приеме еврото. Ние смятаме, че това е най-добрият план за България, но всеки трябва да може направи своя информиран избор. Първата част от нашата стратегия за приемане на еврото е широкомащабна информационна кампания какво да се случва с доходите и спестяванията на хората и на бизнеса, какво става с платежните наличности и така нататък", каза Василев.

На въпрос на народния представител Петър Чобанов относно извънредните харчове от 9 милиарда лева, Василев отговори: "Изхарчените от държавата допълнително 9 милиарда лева в края на 2021 г. са свързани с разходи, одобрени от Народното събрание, а не за любими на властта проекти като изграждане на чешмички или ремонт на покриви и пътища".

Подробна разбивка на разходите беше направена публично миналата седмица в Министерството на финансите, посочи Асен Василев. Парите са ползвани с решения на парламента за социалната система, за помощ за бизнеса, за борба с пандемията и подкрепа на държавната администрация. Част от тези пари ще бъдат дадени през тази година, защото разходите за тях не са могли да бъдат нотифицирани, а някои от мерките за подкрепа на бизнеса ще се изпълняват през тази година, допълни той.

"Не можем да заменим независим български източник, каквито са въглищата в Маришкия басейн, с вносен източник. От тази гледна точка, изграждането на парогазова централа е напълно нецелесъобразно. ЕК прие това и постави въпроси какви други базови мощности могат да се изградят, за да се намали зависимостта от въглищата като енергия. Това, до което достигнахме, е комбинация на утилизация на отпадъци, вместо завода за боклук да е в центъра на Софи,я по най-висока технология може да е в Маришкия басейн", посочи финансовият министър. 

Според него, когато се говори за батерийния комплекс, това идва с локално производство. "Тъй като това е много сериозен капацитет, това локално производство, комбинирайки различни фондове, може да бъде заложено в Маришкия басейн, за да има плавно прехвърляне на работни места, високоплатени, от съществуващите мощности към това производство. Там трябва да се развива голяма индустриална зона, това би било първа стъпка в това развитие", посочи Василев.

По думите му, така могат да се постигнат целите за зелена енергия с базови мощности с допълнителна стабилност, без това да налага ударно затваряне на мините в комплекса и без това да накърнява възможността за високо платени работни места в региона.

"Имаме конкретен ангажимент за намаляване на въглеродните емисии, вместо да затваряме конкретни мощности или мини, можем да направим комбиниран подход за тази цел", допълни той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ