Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кристалина Георгиева: Няма универсален аргумент в полза на цифровите валути на централните банки
Ако цифровите валути на централните банки (CBDC) бъдат проектирани разумно, те потенциално могат да предложат по-голяма устойчивост, по-голяма сигурност, по-голяма наличност и по-ниски разходи от частните форми на цифрови пари. Това заяви пред членовете на Атлантическия съвет на САЩ Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ). Неправителствената организация е създадена през 1961 г. с мисията да насърчава лидерството за принос към стратегическите, политическите и икономическите дебати.
По думите на Георгиева преминаването към цифрови разплащания набира скорост, благодарение на изобретателността на централните банки. Около стотина държави проучват възможностите на едно или друго ниво. Някои проучват, други тестват, а трети вече разпространяват цифровите валути, обяви Георгиева. „Вече сме преминали отвъд концептуалните дискусии и сме във етапа на експериментиране. Централните банки запретват ръкави и се запознават отблизо с битовете и байтовете на цифровите пари. Все още се намираме на ранен етап и не знаем с точност колко бързо ще навлязат те и колко далеч ще стигнат. Това, което знаем, е, че централните банки изграждат капацитет за използване на новите технологии, за да бъдат готови за реалността, пред която вероятно ще се изправят. Това очевидно е така в сравнение с необезпечените криптоактиви, които по своята същност са нестабилни. Дори по-добре управляваните и регулирани стабилни монети не са съвсем равностойни на стабилна и добре проектирана цифрова валута на централна банка”, счита лидерът на МВФ. За пример тя посочи Бахамските острови, където местната цифрова валута – пясъчният долар, е в обращение повече от година, шведската Риксбанк е разработила доказателство за концепцията и проучва технологичните и политическите последици, в Китай цифровият юан (e-CNY) е с над сто милиона индивидуални потребители и милиарди юани в транзакции.
„Както може да се очаква, МВФ е силно ангажиран с този въпрос, включително чрез предоставяне на техническа помощ на много от нашите членове. Като част от тази по-широка подкрепа, днес публикуваме документ, който осветява опита на шест централни банки от авангарда на тези усилия, включително на Китай и на Швеция”, изтъкна Кристалина Георгиева и посочи три акцента от техния опит:
Не съществува универсален аргумент в полза на цифровите валути на централните банки, тъй като всяка икономика е различна. В някои случаи те могат да бъдат стимул за финансово приобщаване — например, когато географското положение е пречка за физическото банкиране, в други случаи – да осигури резервен вариант в случай на отказ на други платежни инструменти.
Финансовата стабилност и неприкосновеността на личния живот, са от първостепенно значение при проектирането на цифровите валути на централните банки, които се ангажират да сведат до минимум въздействието им върху финансовото посредничество и предоставянето на кредити. Изследваните от нас държави предлагат цифровите валути на централните банки да не са лихвоносни, което ги прави полезни, но не особено привлекателна като средство за спестяване в сравнение с традиционните банкови депозити.
Въвеждането на цифровите валути е свързано с намирането на деликатния баланс между развитието на проекта и на политиката. Правилното проектиране изисква време и ресурси, както и непрекъснато учене от опита — включително от споделения опит между държавите. В много случаи това ще изисква тесни партньорства с частни фирми за успешно разпространение на цифровите валути, изграждането на електронни портфейли, добавяне на функции и разширяване на границите на технологиите, разработването на нови правни рамки, приемането на нова регламентация и нова съдебна практика.
Според Кристалина Георгиева историята на парите навлиза в нова глава.”Държавите се стремят да запазят основните аспекти на традиционните си парични и финансови системи, като същевременно експериментират с нови цифрови форми на пари. За да бъдат тези експерименти успешни, документът, който публикуваме днес, ясно показва, че политиците ще трябва да разрешат редица открити въпроси, да отстранят технически пречки и да направят политически компромиси. Това може да не е лесно или просто, но аз съм убедена, че светлите умове в централните банки могат да успеят благодарение на характерните за тях находчивост и упоритост. В МВФ ние също запретваме ръкави и ще изиграем своята роля”, обеща Главният изпълнителен директор на фонда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.