Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Би Би Си: До 60% от кредитите в помощ на бизнеса във Великобритания са били източени с престъпни схеми
До 60% от кредитите, отпуснати на частни компании във Великобритания като част от правителствените мерки за подкрепа на икономиката, може никога да не бъдат върнати, предаде Би Би Си. Според разследване на медията общата сума на загубите може да достигне 26 млрд. паунда. Голяма част от средствата са били източени от престъпници, които са създали „кухи“ фирми, само за да получат достъп до държавните помощи под формата на кредити, но с ясното намерение никога да не връщат тези пари.
Подобни са и оценките споделени от Мег Хилиер, председател на Обществения комитет по одитите.
Много от въпросните компании са регистрирани на името на хора, които нямат представа, че са замесени в престъпна схема. Един от жертвите е Марк Телинг, който споделя пред медията, че е бил „притеснен до смърт“ да разбере, че фиктивно притежава компания, която дължи 50 000 паунда.
Престъпниците се сдобиват с лична информация чрез фишинг съобщения, регистрират фиктивна компания и теглят кредит на нейно име. Според Министерството на финансите на страната към момента е имало 1,55 млн. молби за кредит, като 1,26 млн. от тях са били одобрени.
Схемата е насочена специално към най-малките компании, които не могат да си осигурят ликвидност в кризата. По нея се отпускат кредити на стойност до 50 000 паунда, гарантирани на 100% от британската държава. Интересът към схемата е бил много по-голям от очакваното, като досега са отуснати 48 млрд. паунда срещу планирани 26 млрд. паунда. По заемите има гратисен период от 10 години и гъвкави погасителни планове.
Още през май експерти са коментирали, че начинът, по който схемата е изградена, създава много възможности за измамници да се възползват от нея със злонамерени цели. Цял месец след стартирането на програмата е въведено ограничение компаниите да получават само един такъв кредити. Националната одиторска администрация на Великобритания е коментирала, че в случая несъбираемите вземания ще бъдат много повече от нормалните за пазара 5%. Въпреки това големите банки ще направят печалба от близо 1 млрд. паунда от схемата. Толкова ще бъдат платени за лихвите по кредитите от страна на държавата към банките, които са отпуснали парите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.