България става част от Единния надзорен механизъм на банковия съюз от 1 октомври

България става част от Единния надзорен механизъм на банковия съюз от 1 октомври

Считано от 1 октомври 2020 г. България се присъединява към Единния механизъм за преструктуриране, което поставя началото на тясното сътрудничество между Българската народна банка и Европейската централна банка, обяви БНБ. 

Единният механизъм за преструктуриране се състои от Единен съвет за преструуктуриране и от общ фонд за преструктуриране, финансиран от банковия сектор.

Единният съвет за преструктуриране (ЕСП) ще поеме функцията на орган за преструктуриране на значимите кредитни институции и трансграничните групи по смисъла на Регламентa на Европейския парламент и на Съвета за установяването на еднообразни правила и еднообразна процедура за преструктурирането на кредитни институции и някои инвестиционни посредници. Това сътрудничество се осъществява в рамките на Единния механизъм за преструктуриране и Единния фонд за преструктуриране. ЕСП ще наблюдава също така процеса по планиране на преструктурирането на по-малките банки, така наречените по-малко значими институции.

Като национален орган за преструктуриране на държава членка, участваща в Банковия съюз, Българската народна банка ще има представител в Пленарната сесия и Разширената изпълнителна сесия на ЕСП с еднакви права и задължения като всички останали членове, включително право на глас.

С решение на Управителния съвет на БНБ подуправителят, ръководещ управление „Емисионно“, Калин Христов е определен за представител на Българската народна банка в Пленарната сесия и Разширената изпълнителна сесия на Единния съвет за преструктуриране.

Целта на Единния механизъм за преструктуриране е да осигури организирано преструктуриране на неплатежоспособните банки, като разходите за данъкоплатците и реалната икономика бъдат свалени до минимум.

България става част и от Единният надзорен механизъм, който е един от основните стълбове на банковия съюз. Той представлява система на ЕС за принудителния надзор на кредитните институции в еврозоната и в неучастващите в Еврозоната държави – членки на ЕС, избрали да се присъединят към механизма.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ