Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Bлизaнeтo нa Бългapия в ERM II - позитив за кредитния рейтинг на страната
Влизането на България във валутно-обменния механизъм ERM II, известен още като чакалнята на Еврозоната, и в банковия съюз на ЕС е позитив за кредитния рейтинг на страната, тъй като това помага за намаляването на рисковете пред финансовата система. Това посочва в свой анализ гepмaнcĸaтa peйтингoвa aгeнция Ѕсоре Rаtіngѕ, цитиран от Ѕееnеwѕ
„Вярваме, че предстоящият дългогодишен период на преход към влизането в Еврозоната ще подпомогне реформите за поддържане на позитивен кредитен рейтинг на страната, които са в полза на икономическата и институционалната стабилност и конвергенция.“, коментира Дeниc Шeн, aнaлизaтopът от Scope.
В анализа се пояснява, че Scope оценява кредитния рейтинг на България BBB+ със стабилна перспектива от февруари 2019 г. насам.
Макар че влизането на България в ERM II представлява значително постижение в икономическата история на страната, следващият глава от присъединяването на страната ни към Еврозоната ще изисква повече работа и внимание за покриването на критериите за конвергенция с еврото. Внимание трябва да бъде обърнато и на подсилването на независимостта на централната банка, борбата с корупцията и дефицитите на съдебната система, казва Шен.
Преди да започнат преговори за присъединяване към еврозоната, България и Хърватия трябва да прекарат поне две години в „чакалнята“ и да покрият критериите от Маастрихт за конвергенция на валутата. Механизмът гарантира, че колебанията в обменния курс между еврото и другите валути в ЕС няма да нарушат финансовата стабилност в рамките на единния пазар и подготвя държавите извън еврозоната за присъединяването им към блока.
„Намаляването бюджетния дефицит от 2020 г., който се повиши в резултат на здравната криза, причинена от пандемията от пандемията от COVID-19, е също толкова важно, колкото и поддържането на инфлацията на нива, които не надвишават с повече от 1,5 процентни пункта нивото на инфлацията на 3-те държави членки“, коментират Шен.
От агенцията прогнозират свиване на икономиката на България с 7% през тази година. „Това ще натежи на фискалната динамика на страната, макар че през последните години България показва фискална дисциплина“, добавят от агенцията.
От Scope очакват държавният дълг на България да се увеличи до 26% от БВП в сравнение с около 20% през 2019 г. , докато бюджетният дефицит да достигне 5,5% от БВП спрямо излишък от 2,1% през миналата година.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.