Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Британският парламент започна разследване на руската корупция
Комисията по външни работи в британската Камара на общините започна парламентарно разследване, озаглавено „Руската корупция във Великобритания“. Първите поканени за изслушване бяха експерти, от които се очаква да кажат колко са руските мръсни пари във Великобритания, как са свързани с Путин и защо правителството така неохотно се бори с тях, предава Би Би Си.
Пред комисията са говорили директорът на Фонда за борба с корупцията Владимир Ашурков, организаторът на екскурзиите „Клептокрация-тур“ до жилищата да руските богаташи в Лондон Роман Борисович, директорът на Центъра за изследване на финансовите престъпления и проблемите на сигурността в Кралския институт за отбранителни проучвания Том Китинг и трима журналисти.
"Казах същото, което говоря през последните 5 години (…) Остава да се надяваме, че британската политически система най-накрая ще предприеме нещо срещу корупционните финансови потоци, които идват от Русия“, коментира след разговора Ашурков, съратник на опозиционния лидер Алексей Навални, който получи политическо убежище от преследванията в Русия.
Началото на разследването бе обявено на 26 март в разгара на международния скандал за атаката с бойно отровно вещество в Солсбъри.
„Всички заедно трябва да се борим срещу влиянието на този корумпиран режим. Неговото болно място са неговите джобове. Комисията по външни работи ще проучи как правителството да направи така, че Кремъл повече да не използва нашата столица за свои цели“, заяви председателят на комисията Том Тугендхат.
"Трябва да кажем честно, че през последните 20 и повече години тук са налети стотици милиарди долари, те са в системата, те са инвестирани и ние не можем да ги извадим“, коментира Том Китинг. Той отбелязва, че във Великобритания влизат мръсни пари не само от Русия, но и от Нигерия, Индия, Китай, Пакистан и други държави.
„Правоохранителните органи разполагат с всички необходими инструменти, но нямат достатъчно подкрепа от политиците, за да затворят каналите за руските пари, това не е в интерес на лондонското Сити“, коментира финансовата журналистка от „Гардиън " Джулиет Гарсайд.
На този фон „Гардиън“ пише днес, че британската премиерка Тереза Мей ще разгледа възможността за забрана Русия да продава дългови ценни книжа на фондовия пазар в Лондон.
Според изданието инициативата за забраната е набрала скорост, след като е било установено, че през последните месеци клирингови къщи в Ситито са помогнали на руски банки, срещу които има санкции, за пуснат еврооблигации на стойност 4 млрд. долара за покриване на държавния дълг и че половината от тези облигации са купени от лондонски инвеститори.
Пропуски в законодателството и на Великобритания, и на ЕС е позволило на санкционираните руски финансови институции да участват като основни застрахователи на емисията еврооблигации.
Том Тугендхат предложи водещите клирингови компании в Европа, включително Euroclear and Clearstream да нямат право да работят с руски облигации. Идеята е получила вече подкрепата на външния министър Борис Джонсън, пише ТАСС.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.