Бърз кредит, но кой е "гарант"?

Бърз кредит, но кой е гарант?

Бърз кредит, но кой е "гарант"?

Според поправките в закона отпреди няколко години, горната граница на лихвата, която фирмите за бързи кредити в България могат да искат от потребителите, е 5 пъти законната лихва. За заложните къщи таванът на оскъпяването е 3%.

Небанковите институции, които отпускат заеми обаче са намерили начин да заобикалят закона, съобщи "Стандарт". Те обявяват ниски лихви, но след това изискват от кандидата за кредит да представи поръчител или банкова гаранция в срок до 3 или 5 дни. Тъй като обикновено хората, които се възползват от този вид услуги, нямат възможност за подобно нещо и често дори са в сивата икономика, фирмата предлага "улеснение" - нейно подразделение да стане гарант.

Първоначално, когато влезеш в сайта на компанията и кликнеш върху нейния калкулатор, за да провериш какви вноски ще заплащаш върху дадена сума, те изглеждат съвсем поносими и лихвите са съвсем малко по-високи от банковите. Но в момента, в който се съгласиш кредиторът ти да се превърне в твой гарант посредством друго негово дружество, сумата набъбва от 50 до 100%.

При начисляването на т.нар. "такса гаранция" се случва заем от 1000 лева да се оскъпи така, че накрая да се наложи да бъдат върнати над 2000. Клиентът има право да откаже услугата и кредита, но много от финансово притиснатите хора приемат да се възползват от услугата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ