Бюджетът с излишък от 885 млн. лв. към края на август

Бюджетът с излишък от 885 млн. лв. към края на август

Бюджетът с излишък от 885 млн. лв. към края на август

Приходите в държавната хазна са били с 885 млн. лв. повече от разходите към края на месец август, показват предварителните разчети на Министерството на финансите.

Бюджетът продължава да трупа излишък, след като към края на месец юли той възлизаше на малко над 700 млн. лв. Резервите са на фона на направените значително повече разходи през тази година. Те възлизат на 32,7 млрд. лв., което е с 20% повече в сравнение с януари-август 2020 г.

Разходите за пенсии от началото на годината до август са близо 845 млн. лв. заради добавките в размер на 50 лева към парите за всички възрастни. Наред с това, влияние върху разходите за пенсии оказва и увеличението на размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст, на максималния размер на пенсията от началото на годината, базов ефект от увеличението на пенсиите през юли 2020 г., както и увеличението от месец юли 2021 година. В частта на здравноосигурителните разходи се отчита нарастване, свързано с по-високите разходи за борба с пандемията и въведените механизми за финансиране на здравните заведения по време на действието на извънредна епидемична обстановка:  разходи за медикаменти, тестове, консумативи и предпазни средства, средства за подкрепа на персонала на първа линия в борбата с COVID-19 (допълнително месечно възнаграждение в размер на 1 000 лв.), заплащане на изпълнителите на медицинска помощ за поставяне на ваксини срещу COVID-19, месечна добавка към възнагражденията на лекарите в размер на 600 лв., на специалисти от професионално направление „Здравни грижи“ в размер на 360 лв. и на санитари в размер на 120 лв., и други. Принос за нарастване на разходите за субсидии за нефинансови предприятия имат плащанията по мярката „60/40“, мярката „80/20“, мярката „Запази ме“, мярката „Подкрепа чрез оборотен капитал за малки и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки“, администрирана от НАП, и други, се казва в съобщение на финансовото министерство.

В същия период обаче приходите от данъци и осигурителни вноски нарастват за периода януари – август с 18% в сравнение със 2020 г.

За първите осем месеца на 2021 г. най-голям ръст спрямо същия период на предходната година има при корпоративните данъци (около 26%) и при данъка върху дивидентите и ликвидационните дялове на юридическите лица (над 55%), за който допринася и кампанията на НАП за проверки в дружества с големи касови наличности.

Както е известно служебният министър на финансите Асен Василев предложи актуализация на бюджета, в която е залегнало до края на 2021 г. държавата да реализира поне 2 млрд. лв. повече приходи от залегналите по закон. Съответно се предлага разходите да се увеличат с 1,8 млрд. лв. Предстои обсъждането на проекта на второ четене в Комисията по бюджет и финанси на парламента.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ