Централната банка на Япония продължава свръхлибералната си парична политика

Централната банка на Япония продължава свръхлибералната си парична политика

Централната банка на Япония продължава свръхлибералната си парична политика

Японската централна банка реши днес да запази свръхлибералната си парична политика, за да подкрепи икономиката, която пострада от пандемията, както и за да противодейства на дефлацията, предаде ДПА.

Институцията разшири границите, в които позволява дългосрочните лихви да се отклоняват от целевото равнище, като част от поредица мерки, които трябва да направят паричната й политика по-устойчива на фона на продължителната битка срещу дефлацията.

След двудневното си заседание централната банка се отказа от изричните указания за изкупуване на борсово търгувани фондове (ETF) за около 6 трлн. йени (55 млрд. долара) годишно, което й дава по-голяма гъвкавост да свива пазарните си стимули. Вместо да изкупува активи с предварително определен темп, сега регулаторът посочва, че ще купува само при необходимост, запазвайки все пак таван от 12 трлн. йени годишно, уточнява Си Ен Би Си.

Преценихме, че е необходимо да поддържане паричното стимулиране в устойчива форма, за да постигнем целта си за инфлация от 2 процента, посочва банката в комюникето, разпространено след срещата.

Очаквано централната банка остави без промяна целта за ниво на краткосрочните лихви от минус 0,1 процента и нула процента за доходността по 10-годишните облигации.

Институцията ще позволи дългосрочните лихви да се отклоняват с 0,25 процента над и под целевото равнище вместо с 0,2 процента както досега, информира БТА.

Приоритет в краткосрочен план е цената на кредитирането да се задържи стабилно ниска, за да се подкрепи икономиката, която пострада от пандемията от COVID-19.

През тримесечието октомври-декември японската икономика е нараснала с годишен темп от 11,7 процента, отбелязвайки второ тримесечие на растеж, допълва ДПА.

Според анализатори обаче е малко вероятно икономическото възстановяване да продължи, тъй като Токио и околните райони са в извънредно положение заради разпространението на коронавируса от два месеца и половина. Мярката трябва да приключи в неделя, 21 март. Други шест префектури бяха в извънредно положение до началото на март.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ