Четири години след референдума, Брекзит продължава да хвърля сянка над британските акции

Четири години след референдума, Брекзит продължава да хвърля сянка над британските акции

Четири години след референдума, Брекзит продължава да хвърля сянка над британските акции

Британските акции се представят по-слабо от очакваното всяка година след референдума за Брекзит от 2016  г. Когато пазарът най-накрая започна да се възстановява от последните години на политическа нестабилност и несигурност по отношение на връзките на Обединеното кралство в Европейския съюз, пандемията от крооанвирус удари тежко страната, която е изправена пред най-дълбоката си рецесия от 300 години, пише Блумбърг.

Докато мерките срещу разпространението на COVID-19 постепенно се разхлабват (пъбовете, ресторантите и кината се очаква да отворят врати през юли), внасянето на яснота по отношение на преговорите с ЕС преди края на преходния период след Брекзит през декември, може да съживи инвеститорския интерес към британските акции, които в момента се търгуват на изключително ниски нива.

Лондонският борсов индекс FTSE 100 се представя по-зле от другите водещи индекси през последните четири години, докато британският паунд се търгува на нива, близки до тези преди заветния вот от 2016 г. В доларово изражение поевтиняването на британската валута е още по по-поразително – близо 20% спад.

Лекото възстановяване на борсовия пазар след убедителната победа на партията на Борис Джонсън на предсрочните парламентарни избори във Великорбитания бе поставено на пауза след приемането на карантинните мерки срещу пандемията. Срива на цените на петрола също натежа върху бенчмаркът FTSE 100, тъй като близо 12% от неговата капитализация идва от енергийния сектор.

„Британският пазар трябва може да спечели от ротацията на растеж на база акции от дефанзивните сектори към такъв, базиран на сектори като енергетика, банки и основни материали, които общо допринасят за 40% от капитализацията на FTSE 100“, коментира Кладуя Пансери от in UBS Wealth Management.

Тази експозиция обаче може да бъде нож с две остриета. Макар че Великобритания традиционно се разглежда като пазар с висок дивидент, пандемията принуди някои от най-големите компании на борсата в Лондон, сред които и Royal Dutch Shell, да намалят дивидентите си.

Миналата седмица Citigroup понижи рейтинга на британските акции, отбелязвайки, че дивидентите на британския пазар продължават да са силно концентрирани в определени сектори, като рисковият енергиен сектор отговаря за една четвърт от дивидентите.

Представянето на британския пазар зависи много и от посоката, в която се движи паундът. Това от своя страна ще зависи от окончателната развръзка около Брекзит в края на годината. Растящият риск от Брекзит без сделка може да окаже голям натиск върху валутата.

Според базовия сценарии на Goldman Sachs, ЕС и Обединеното кралство ще сключат ограничена сделка за свободна търговия до края на годината.

В края на юни изтича срокът за удължаване на преходния период след Брекзит, като британското правителство многократно заяви, че няма да поиска ново отлагане. Това прави 26 ноември крайния срок за договаряне на споразумение между двете страни, за да остане достатъчно време за ратифициране на сделката преди 30 декември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ