Да накараш долара да потъне - поредно оръжие в търговската война?

Да накараш долара да потъне - поредно оръжие в търговската война?

Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин предизвика изненада на финансовите пазари и накара щатската валута да потъне с рязкото си изказване в подкрепа за слабия долар, което драстично се различава от традиционната американска доктрина, съобщи Франс прес.

На Световния икономически форум в Давос Мнучин разби на пух и прах изявленията, повтаряни от десетилетия, че "силният долар е в интерес на Съединените щати".

Тъкмо обратното, вчера министърът без заобикалки изтърси, че слабият долар е полезен за страната, защото помага на търговията.

Идеята е, че по-слабият долар ще направи американския износ по-конкурентоспособен, докато с поскъпването си, вносът ще отслабне и следователно ще се намали търговският дефицит на най-голямата световна икономика - една от целите на президента Доналд Тръмп.

След това бомбастично изказване щатската валута изгуби 1 процент от стойността си, а еврото хвръкна до над 3-годишен максимум.

С тази позиция, както изглежда Мнучин размахва още едно оръжие в търговската война на Вашингтон, който иска "Америка да бъде на първо място".

Анализаторът от Института по международна икономика "Петерсън" Джоузеф Гейниън приветства неговото изявление. Според него силният долар е бил много вреден и това е продължила прекалено дълго. По думите му Европа, и най-вече Германия, са се възползвали от тази разлика във валутните курсове, за да раздуят търговския си излишък със Съединените щати.

Той признава, че с по-високите лихви, отколкото в ЕС, и с по-напредналия икономически цикъл в САЩ, щатската валута има оправдание да бъде по-силна от еврото.

"Но когато еврото спадна до 1,09 долара беше прекалено слабо", изтъква бившият икономист от УФР, според когото при еднакви лихви и икономически цикли еврото би трябвало да е на равнище 1,50 долара.

Независимият икономист Джоел Нароф посочва, че "Мнучин е човек, който казва каквото мисли, без да го филтрира много-много".

"Дали е говорил от името на цялото правителство не знам. Но подозирам, че ще бъдат доволни, ако доларът поевтинее", допълни той.

Според други наблюдатели обаче да се понижава стойността на щатската валута чрез коментари е рискована стратегия за администрацията.

"Това може да доведе до низходяща валутна надпревара, защото всички искат да имат по-конкурентоспособна валута от долара или от собствения си търговски партньор", предупреди Грег Дейко, старши икономист в Оксфорд икономикс в Съединените щати.

"Ако сега администрацията открито заявява, че иска по-слаб долар, това отваря вратата за изкуствен спад на другите валути, които искат да останат под долара", обясни той.

Някои нововъзникващи пазарни икономики, включително Китай, биха могли да обезценят своята валута, за да останат конкурентоспособни в търговско отношение. Дейко споменава дори еврозоната, която "би могла да реши да отложи покачването на лихвите", което би накарало еврото да поскъпне още повече.

Други анализатори подчертават, че слабият долар действително може да намали търговския дефицит, но има опасност и да "внесе" инфлация.

Вносът става по-скъп, ускорявайки инфлацията, което може да обезкуражи потребителите и да забави увеличението на разходите им, които са двигателят на американската икономика.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ