Даниел Ганев, Карол Капитал: Защитата от инфлация се крие в правилното управление на спестяванията

Даниел Ганев, Карол Капитал: Защитата от инфлация се крие в правилното управление на спестяванията

Даниел Ганев е изпълнителен директор на УД Карол Капитал Мениджмънт. Компанията предлага взаимни фондове, спестовни планове, доверително управление, инвестиционни консултации и други инвестиционни и финансови услуги чрез стратегическо партньорство с глобалния инвестиционен мениджър Schroders.

- Г-н Ганев, как стигнахме до невижданата ситуация банките вече да не откриват нови депозити и да таксуват спестяванията с отрицателни лихви?

- Поради традиционната спестовност на българина, особено видна по време на пандемията, банките натрупаха излишък от средства – по четвърт милиард лева на месец. Тъй като не успяват толкова бързо да отпуснат този ресурс под форма на кредити, се натрупва излишък, от който банките са на загуба. Съответно новите депозанти биват насочвани към други продукти.

- Какво да правят хората със спестявания в тази ситуация на вихреща се инфлация?

- Ситуацията изисква по-разчупено мислене и активни действия. Накратко - инвестициите са застраховката срещу двуцифрена инфлация. Поскъпването на живота изисква нови начини на управление на спестяванията. Специализирани управляващи дружества с международна експертиза като Карол Капитал помагат точно в това – накъде да насочите свободните си средства за да ги защитите и увеличите. Предлагаме решения под формата на взаимни фондове, доверително управление и инвестиционни консултации. Инвестиционният портфейл от взаимни фондове и финансови активи категорично побеждават инфлацията – доказано от над 100-годишна статистика.

- Вие следите тенденциите в управлението на пари по света. Как реагираха заможните хора по време на пандемията и как разпределят богатството си сега?

- В такива ситуации първосигнално българите се насочваме към недвижими имоти, което в общия случай е грешка. Инвестицията в имот е свързана с разходи по поддръжка, данъци, бавна реализация при продажба, риск от обезценяване при кризи или свръх-предлагане. Същевременно за век назад е видно, че имотите в най-добрия случай просто успяват да покрият инфлацията, а доходността им изостава сериозно от другите видове инвестиции.

Междувременно, по света, дори във времето на пандемията милиони станаха милионери. По данни на Credit Suisse глобално милионерите са се увеличили с над 5 млн. до общо 56 млн. души през 2020 г. Как? Със сигурност не със стискане на пари в брой, в депозити или в тухли.

Близо 1/3 от спестяванията на Запад са инвестирани в акции (фондове в акции), 20% са в облигации, 15% в имоти и още толкова в алтернативни инвестиции. Само четвърт от портфейла се държи в кеш и депозити. Именно ръстът на финансовите инструменти през последните години допринася за стабилното увеличаване на богатството.

Как разпределят парите си богатите хора:

[[{"fid":"383698","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":281,"width":800,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

- Разкажете повече за взаимните фондове като решение за спестителите.

- Взаимните фондове, наричани още "договорни фондове" са професионално управлявани инвестиционни портфейли от акции, облигации, суровини и др. Инвестирайки във взаимен фонд, получавате дял от портфейла му, съответстващ на вложената от Вас сума. Така опитен портфейлен мениджър се грижи за управлението на парите ви, заедно с парите на хиляди други инвеститори във фонда (от там и терминът "взаимен").

Това по цял свят е най-удобният и лесен начин за инвестиране, утвърдил се и в България през последните 17 години, откакто в Карол създадохме първия взаимен фонд в акции. Предимствата на този начин на инвестиране са професионалното управление, контролирания риск на база подбрания разнообразен портфейл, разполагаемост на средствата по всяко време без срокове и падежи, лесна замяна на един фонд с друг без такси, постоянната информираност за стойността на инвестицията ви, липса на данък печалба.

- Как изглежда примерен инвестиционен портфейл на човек, поставил си за цел да победи инфлацията?

- В Карол Капитал като местен партньор на глобалната инвестиционна компания Schroders с над 200-годишна история, предлагаме близо 170 взаимни фонда във всички видове активи, региони и сектори. От всички тези фондове екип от анализатори на компанията избира тези с най-добра перспектива за дългосрочна инвестиция и ги комбинира в три готови стратегии, според очакванията за доходност и нивото на риск, за да може за всеки клиент да бъде предложен най-подходящия портфейл от фондове, базиран на личния му инвеститорски профил и цели.

Например, клиент на Карол Капитал с балансиран профил има в портфейла си както инструменти с фиксирана доходност, така и по-рискови каквито са акциите. Освен тези готови стратегии, предлагаме и фондове с фокус върху най-актуалните световни тенденции като иновативни технологии, зелена енергия, модерно здравеопазване, умно производство, злато, суровини и други области с потенциал за дългосрочен растеж.

А каква е разликата с услугата „доверително управление“?

- Разликата спрямо взаимните фондове е като при ушиването на костюм по мярка при шивач спрямо купуването му от универсалния магазин. Услугата доверително управление представлява индивидуално управление – само за конкретния клиент - на инвестиционен портфейл на глобалните финансови пазари. При него целта е постигане на очакваните от клиента резултати на база специфичния му инвеститорски профил. Съответно, за да е ефективно, изисква по-голяма минимална инвестиция, обикновено от поне 50 хил. лв.

Как да си откриете инвестиционен портфейл от фондове или Доверително управление в Карол Капитал вижте тук.

***

ОПОВЕСТЯВАНЕ НА РИСКА Този материал има само информационна цел и никоя част от него не може да бъде тълкувана като оферта или покана за сделка за продажба или покупка на финансови инструменти и/или професионален съвет, свързан с инвестиционно решение. Инвеститорите трябва да имат предвид, че прогнозите не са сигурен показател за бъдеща доходност. Миналите резултати не са гаранция за бъдещите резултати, а стойността на инвестициите може да се понижава или покачва, водейки като резултат до значителни загуби. Не се гарантират печалби и съществува риск от невъзможност да се възстанови пълният размер на вложените средства. Инвестициите в дялове на договорен фонд или чрез доверително управление не са гарантирани от държавен гаранционен фонд или с друг вид гаранция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ