Делойт обяви: Стабилността на банките в ЦИЕ се подобрява

Делойт обяви: Стабилността на банките в ЦИЕ се подобрява

Делойт обяви: Стабилността на банките в ЦИЕ се подобрява

Коефициентът на капиталовата адекватност на банките в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се подобрява с 1,8 процентни пункта до 22,1% през 2020 г., въпреки негативното въздействие на COVID-19. Такова е заключението на Делойт Централна Европа след проучване за сливанията и придобиванията в сектора в региона, публикувано днес.  Според анализаторите на компанията това се дължи на факта, че голяма част от финансовите институции спират изплащането на дивиденти. Благодарение на стабилната си капиталова позиция, банковият сектор успява да поддържа стабилна кредитна активност и все още печеливши операции с 8,3% средна възвращаемост на собствения капитал (ROE) и възвращаемост на активите от 0,9 на сто.

„В началото на 2020 г. банковият сектор се готви за значително влошаване на качеството на активите, което води до заделяне на допълнителни провизии за смекчаване на евентуалните загуби.  Пандемията от COVID-19 обаче не оказва очакваното отрицателно въздействие върху този индикатор, следователно средната цена на риска започва да се връща към предпандемичните нива, а това от своя страна облекчава натиска за намаляване на рентабилността”, обяснява Силвия Пенева, управляващ съдружник на „Делойт България”.

Средният лихвен процент на банковите кредити в региона, отразяващ по-ниските лихвени проценти и правителствената подкрепа, спада от 5,4% - през 2019 г., на 4,7% през 2020 г., което води до повишена кредитна активност. По-ниската цена на наличните на пазара кредити не само стимулира икономическата активност, но и увеличава инфлационния натиск.

В същото време докладваните коефициенти на необслужвани кредити (NPL) в ЦИЕ в края на 2020-а са по-ниски спрямо исторически ниските нива, отчетени в края на 2019 г. Въпреки това текущите показатели за необслужваните кредити са изкривени от въведените правителствени мерки за облекчаване на финансовото въздействие на кризата. „Следователно, банките не могат да разхлабят фокуса си, тъй като поетапното премахване на мораториумите и повишеният инфлационен натиск ще застрашат показателите за качество на активите в средносрочен план”, изтъква Пенева.

Делойт констатира засилена консолидацията във фрагментирания банков сектор. Сключени са редица сделки, като нестратегически играчи от ЦИЕ излизат от пазара или оптимизират позициите си в тандем с основни играчи. Миналата година проучването на компанията сочи, че рецесията, предизвикана от COVID-19, вероятно ще окаже по-голям натиск върху по-малко ефективните банки. Тези очаквания наистина се материализират – сливанията и придобивания през 2020 г. достигат своя пик през последните четири години.

Българският банков сектор нараства стабилно през последните години, твърдят анализатори. Тенденцията се запазва и през 2020-а въпреки негативните последици от кризата. Общият обем на активите нараства с 8,9% през 2020-а, а този на кредитите – едва с 5,2 на сто.

Банковата система в България се изправя пред това икономическо предизвикателство в добро състояние със солиден капитал (22,6% коефициент на капиталова адекватност през 2020 г., увеличение с 2,4% пункта) и ликвидна позиция, която гарантира непрекъснатост на бизнеса и оперативна надеждност на българските банки.

Кризата с COVID-19 значително влошава рентабилността на българската банкова система, тъй като ROA и ROE намаляват съответно с 0,8 и 6,3 % през 2020 г. Доходността е повлияна от въведените по-рестриктивни оценки на риска и по-строги стандарти за кредитиране. Продължителният период на ниски лихвени проценти също влияе негативно върху рентабилността на сектора според БНБ.

По отношение на сливанията и придобиванията българският банков пазар се състои от 18 местни лицензирани банки и е доминиран от местни дъщерни дружества на големи регионални банки като UniCredit, OTP и KBC – именно те са и топ 3 играчи на пазара с около 48% дял по отношение на общите активи.

От 2015 г. на българския банков пазар са извършени седем големи сделки. В края на 2021 г. KBC Груп обявява придобиването на Райфайзенбанк България. След интегрирането на ОББ и Райфайзенбанк, белгийската група KBC ще заеме лидерска позиция в България. Приключването на сделката се очаква в средата на 2022 г. и очаква регулаторно одобрение.

Въпреки че може да има допълнителни придобивания в бъдеще, HH индексът вече е достигнал 10% и банковият пазар в България е умерено концентриран.

„Динамиката на развитие на банковите пазари в България и Европа е очевидна. Предвид предизвикателствата, които постави COVID-19, и изменените нужди на клиентите на банките, дигитализацията, бързината на предоставяне на услуги и подобрените им продукти ще бъдат основен двигател на развитието на българските банкови институции. А те няма как да бъдат постигнати без ефективност, оптимизация на ресурсите и икономии от мащаба. Консолидацията на българския банковият пазар може да продължи макар и със значително по-бавни темпове и влияние през следващите години”, обобщава управляващият съдружник на Делойт България

Четвъртото издание на проучването за сливания и придобивания в банковия сектор в 16 страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) – България, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, Словения, Хърватия,  Сърбия, Украйна, Босна и Херцеговина, Албания, Косово, както и Естония, Латвия и Литва, може да откриете тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ