Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Двойките EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD отбелязват екстремна волатилност дори по празниците
Последната седмица на годината дойде с очакван срив при волатилността, пише DailyFX.
Резкият спад в активността през този период е напълно обичаен сезонен ефект, който може да бъде онагледен статистически, с помощта на показатели като VIX и S&P 500. В икономическите среди, случващото се е известно „ефекта на Дядо Коледа“ .
Въпреки това, не може да бъдем сигурни, че настоящето ниво на дефлация е реално и оправдано, а не признак за екстремен спад при нивата на активност, дори в сравнение с обичайното понижаване, което сме свикнали да наблюдаваме по врерме на празничния сезон.
Историческите нива на волатилност са един от начините за измерване и оценка на текущите условия, но фокусът ни трябва да бъде насочен към леснодостъпната активност, която може да бъде достигната след леки корекции.
Когато анализираме относителните нива на волатилност, трябва да вземем под внимание сравнението между „празничните“ условия и тези при „нормална“ ликвидност. Освен това, важно е да се направи оценка на общото ниво на волатилност през последния период от годината в равнение с условията от предходните празнични сезони.
За целта може да се използва техническият индикатор за Среден действителен диапазон(Average True Range, ATR) в краткосрочен план, който да бъде сравнен със средносрочен период.
Периоди от 5 и 20 дена се равняват съответно на една търговска седмица и един търговски месец, позволявайки адекватно сравнение. Този анализ не само ще покаже екстремните нива на активност, но и ще внесе светлина около степента на промяна за дадения период, стойност, която сама по себе си е начин за измерване на интензитета.
Използвайки този индикатор, ще открием, че много от пазарите са спокойни, с изключение на долара и неговите двойки, които отбелязват екстремни нива. Последните пет дни на търговска активност отбелязаха изключителен спад в сравнение с целия месец декември.
Двойката EUR/USD отбелязва най-резкият спад на волатилността в последните 5 години. Що се отнася до GBP/USD, трябва да се върнем обратно до 1994 година, за да видим подобни нива на волатилност.
При търговията на USD/JPY се наблюдава спокойствие, докато същеврерменно с това, понижението на активността съвпада с напрегнат технически модел – тесен уедж в края на бичи икономически тенденции. Малко вероятно е това напрежение да доведе до големи промени през седмицата, но ниската търговска активност създава екстремности, които трябва да бъдат ребалансирани след завръщането на ликвидността.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.