ЕЦБ изненада пазара с по-бързо от очакваното свиване на стимулите

ЕЦБ изненада пазара с по-бързо от очакваното свиване на стимулите

ЕЦБ изненада пазара с по-бързо от очакваното свиване на стимулите

Европейската централна запази без промяна основните си лихви от сегашното им рекордно ниско ниво, оставайки предпазлива, докато оценява икономическите последици от руската инвазия в Украйна, предаде Си Ен Би Си.

На днешното си заседание централната банка остави основната лихва по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, на ниво от 0,00%. Заемната лихва се запазва на равнище от 0,25%, а депозитната лихва остава на ниво от  минус 0,5%. Е

ЕЦБ определи конфликта на Русия с Украйна като „вододел за Европа“, докато Управителният съвет потвърди обещанието си да „предприеме необходимите действия“, за да запази ценовата и финансовата стабилност. На този фон банката обяви, че ще забави нетните покупки по програмата за закупуване на активи (APP). Те ще бъдат в размер на 40 млрд. евро през април. 30 млрд. евро през май и 20 млрд. евро през юни. Целта е покупките да бъдат прекратени през третото тримесечие.

„Ако входящите данни подкрепят очакванията, че средносрочната перспектива за инфлация няма да отслабне дори след края на нашите нетни покупки на активи, Управителният съвет ще приключи нетните покупки по програмата APP през третото тримесечие“, посочи финансовата институция.

ЕЦБ също така потвърди намерението си да прекрати пандемичната програма за спешни покупки (PEPP) този месец.

Срещата на ЕЦБ във Франкфурт idva два точно две седмици след началото на руската инвазия в Украйна. Конфликтът разтърси световната икономика и предизвика ударни вълни на финансовите пазари, след като западните страни наложиха редица санкции срещу Москва.

Цените на енергията и суровините се покачват, докато Кремъл засилва атаката си срещу Украйна, което предизвиква загриженост сред икономистите, че икономиката на еврозоната може да бъде изправена пред стагфлационен шок. Този термин се използва за описване на токсичния коктейл от бавен икономически растеж и високата инфлация.

„ЕЦБ има много неща за обмисляне. Досега тя действаше най-оптимална от централните банки, когато става дума за затягане на политиката, но сега всичко се промени“, посочи в бележка Нийл Бирел, главен инвестиционен директор в Premier Miton Investors.

„Инфлацията ще бъде буйна, подкрепяна от покачващите се цени на енергията и храните. ЕЦБ не може да я остави да излезе извън контрол, но трябва да внимава и да не действа по начин, който да доведе до проблеми с растежа, крайният резултат от които ще бъде стагфлация“, добави той.

Инфлацията в 19-те страни, които използват еврото, се покачи до рекордни нива през последните четири поредни месеца, като през февруари тя достигна 5,8%. Целта на ЕЦБ в средносрочен план е 2%.

Освен това ECB се опасява, че конфликтът в Украйна може да причини допълнителни проблеми за веригите за доставки, които вече бяха нарушени от пандемията от коронавирус. Това би се отразило негативно на икономическия растеж наред с покачващите се цени на петрола и газа.

Проучване на Ройтерс в началото на март установи, че по-голямата част от икономистите очакват ЕЦБ да изчака до последните няколко месеца на годината, за да повиши лихвените проценти. В момента обаче няма консенсус относно месеца, в който централната банка би могла да сложи край на програмата си за покупка на активи.

Тази война ще има голямо отражение върху икономическата активност и инфлацията чрез покачването на цените на енергията и на суровините, нарушаването на международната търговия и спада на доверието, заяви президентката на ЕЦБ Кристин Лагард.

На този фон от ЕЦБ промениха прогнозите си за икономическия растеж в еврозоната, като сега те очакват увеличение на БВП от 3,7% през тази година. Предишната прогноза бе за ръст от 4,2%. ЕЦБ вече очаква инфлацията в еврозоната да скочи с 5,1% през настоящата година вместо обявените по-рано 3,2%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ