Еврото си възвръща тежестта като резервна валута

Еврото си възвръща тежестта като резервна валута

Тежестта на еврото като резервна валута отново се е засилила през 2016 г. след години спад, като тази тенденция може да се потвърди с намаляването на политическата несигурност в еврозоната, сочи доклад на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитиран от Франс прес.

Единната валута е представлявала 19,7% от световните валутни резерви към края на 2016 година, изразени в постоянни валутни курсове, което представлява увеличение с 0,3 процентни пункта, но равнището й остава ниско след шест поредни години спад.

"Ролята на еврото като резервна валута до неотдавна беше под натиска на усещането на политическа нестабилност, но тя изглежда започва да отслабва сред участниците на пазара. Това е благоприятно за бъдещата роля на еврото като резервна валута", заяви членът на управителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре при представянето на доклада.

Доларът си остава преобладаващата валута, макар да е изгубил още почва до 64 процента спрямо 70,5 на сто през 2007 година, когато започна финансовата криза.

Относителното намаляване на дела на единната европейска валута и на щатския долар свидетелства за валутна система, която вече е станала многополюсна, тъй като юанът представлява 1,1 на сто от световните резервни валути, отчита за първи път докладът на ЕЦБ. Стабилни са останали дяловете на австралийския австралийския долар (1,8 на сто) и на канадския долар (2 на сто).

Бързото издигане на юана като резервна валута накара ЕЦБ през юни да задели малка част от портфейла си с валути в юани (еквивалента на 500 милиона евро).

При плащанията на стоки и услуги тежестта на еврото също е нараснала - до 31,3 на сто спрямо 29,4 на сто през 2015 година, но остава доста под 44-те процента, регистрирани през 2012 година. Най-използван остава доларът - 42 на сто, а употребата на юана намалява за първи път през 2016 година, спадайки отново под 2 на сто.

В доклада се отчита и отслабване на ролята на еврото на финансовите пазари, по-специално делът на емисиите в евро се е свил от 24,8 на сто до 20,4 на сто между 2015 и 2016 година.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Европейската комисия подаде иск срещу Унгария пред Съда на ЕС заради спорния ѝ закон за защита на суверенитета
Израелската армия нанесе един от най-мощните си удари в Ливан
Федерацията по вдигане на тежести обяви фалит
Често срещаните грешки при водене на преговори
Времето: Почти летни темпетурати, жълт код за силен вятър в 4 области
„Маркет ЛИНКС“: ИТН и „Величие“ не прескачат 4-процентната бариера, ако изборите бяха днес
Канада обяви създаване на отбранителна коалиция срещу Русия в Арктика
7-и банково-финансов форум ,,Бъдещето на парите" – Готови ли сме за дигитализация,   присъединяване към еврозоната и устойчиви финанси?