Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Финансовото състояние на общините излиза на плюс за 2020 г.
Въпреки икономическите затруднения през 2020 г. общините в България подобряват общото си финансово положение, показват отчетните данни на Министерството на финансите.
Към края на 2020 г. всички 265 общини са приключили годината със среден излишък по местния си бюджет от 5,3%, докато през 2019 г. средният резултат е бил дефицит от 2,9%. При това над половината от всички общини – общо 143 на брой – са имали по-добър от средния финансов резултат към края на 2020 г.
Резултатите са изненадващо добри, още повече че през миналата година е отбелязан спад на събираемостта на данъка върху недвижими имоти и данъка върху превозните средства – през 2020 г. тя е била 71,8%, докато през 2019 г. е била 72,9%. Все пак постигнатата събираемост през миналата година е била втората най-добра от 2015 г. насам.
"Наблюдава се относително еднаква структура на разходите по икономически елементи, но се отбелязват и тенденции за по-добро управление на бюджетните средства от страна на редица общини", коментират от финансовото министерство.
Общо 9 са общините, които според параметрите, заложени в Закона за публичните финанси, се определят като общини с финансови затруднения – това са Симитли, Белоградчик, Брегово, Димово, Балчик, Велинград, Септември и Доспат. За сравнение към края на 2019 г. броят на общините с такива затруднения е 16.
През последната една година финансовото положение в 11 общини е било подобрено, така че те да бъдат извадени от този списък – това са Струмяни, Созопол, Аврен, Добрич, Кърджали, Кочериново, Сапарева баня, Неделино, Чепеларе, Минерални бани и Стамболово.
Към края на 2020 г. 8 общини – Гоце Делчев, Петрич, Хаджидимово, Малко Търново, Царево, Варна, Белово и Хитрино – имат отрицателно бюджетно салдо за период от последните три години. За сравнение през 2019 г. броят на тези общини е бил 10.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.