Горанов: Ако не се приеме Бюджет 2017, няма да има увеличение на заплати и пенсии

Горанов: Ако не се приеме Бюджет 2017, няма да има увеличение на заплати и пенсии

Горанов: Ако не се приеме Бюджет 2017, няма да има увеличение на заплати и пенсии

„Ако бюджетът не бъде приет, няма да се увеличат размерите на минималната работна заплата, на пенсиите, на учителските заплати, заплатите на социалните работници и работещите в спешната помощ, помощите и обезщетенията за децата с увреждания”. Това каза от парламентарната трибуна министърът на финансите в оставка Владислав Горанов.

„Ако бюджетът за 2017 г. не бъде приет, няма да се спази графикът за синхронизиране на акцизното законодателство с това на ЕС, ще се забави усвояването на средствата от европейските фондове, поради липсата на съответстващото национални съфинансиране, осигурявано от националния бюджет, тъй като то ще остане на нивата от 2016 г., включително и на получените средства за овладяване на бежанския проблем“, обясни Горанов.

„Няма да има достатъчен ресурс за осигуряване на предвидената модернизация на армията. Ще се ограничи изпълнението на програмата за саниране на жилищни сгради. Ще има несъответствие и няма да могат да се реализират приетите вече на първо четене бюджети за държавно осигуряване и НЗОК”, допълни финансовият министър в оставка.

 „Предлагам да приемем този бюджет и моля тези, които ще го изпълняват да не се подават на популизъм. Да не променят данъците, да повишат ефективността на разходите, да пазят бюджета балансиран”, призова той.

Министерство на финансите очаква излишък

„Прогнозите на Министерството на финансите сочат, че вместо планирания по закона за 2016 г. дефицит в размер на 1,8 млрд. лв., годината ще приключи с балансиран бюджет или дори с излишък”, посочи Горанов.

„Данъчните приходи към края на октомври 2016 г. нарастват спрямо същия период от предходната година с над 1,7 млрд. лв., като се наблюдава ръст при почти всички групи данъци”, обяви Горанов.

Той обясни, че тези резултати се дължат на подобрението в макроикономическите индикатори и в подобрената събираемост на приходите. Горанов посочи, че след като през 2015 г., с ускорени темпове приходните администрации въвели редица мерки за повишаване на събираемостта на приходите, борбата с контрабандата и данъчните измами, тези мерки били доразвити и обновени през 2016 г.

Горанов отбеляза, че фискалният резерв към края на октомври т.г. е 14,2 млрд. лв. „Ако към тази сума се добави и вземането на Фонда за гарантиране на влоговете, сумата на резерва днес достига 15,8 млр. лв.”,добави той.

Горанов смята, че през целия мандат умело, но некоректно се е спекулирало с програмата за поемане на дълг. „Няма взети 16 млрд, по програмата, одобрена в края на 2014, новият дълг е малко под 10 млрд. лв. и той почти изцяло е на разположение във фискалния резерв”, обясни министърът в оставка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ