Хърватия призова гражданите да извадят парите под дюшеците и да ги внесат в банките

Хърватия призова гражданите да извадят парите под дюшеците и да ги внесат в банките

Хърватия призова гражданите да извадят парите под дюшеците и да ги внесат в банките

Хърватската централна банка призова гражданите на страната да започнат да прехвърлят скритите под дюшеците пари към банките, за да улеснят приемането на еврото в страната, което се очаква да се случи през следващия януари, предаде Блумбърг.

Държавата членка на Европейския съюз очаква през юли да получи окончателно решение от страните от еврозоната за датата, на която ще може да се присъедини към региона на единната валута. България планира да премине към еврото през 2024 г., отбелязват от изданието.

„Гражданите, които имат големи суми в домовете си, може да се подготвят за приемането на еврото, намалявайки парите, които държат в кеш, като ги депозират в банки или постепенно ги харчат“, коментираха от централната банка. „По този начин те ще улеснят процеса на преминаване към новата валута за самите себе си“, добавят от институцията.

Подобно на хората от другите бивши комунистически държави, хърватите често държат пари в брой у дома заради недоверието към държавата и банките. От Хърватската централна банка нямат ясна представа за това колко от 36-те млн. куни (б.р. хърватската национална валута е куна), които в момента са в обращение, се държат от гражданите на страната.

Макар че и двете валути ще бъдат законно платежно средство в рамките на две седмици след въвеждането на еврото, хората ще могат да обменят своите куни през цялата 2023 г. и дори на по-късен етап в централната банка.

От финансовата институция изчисляват, че разходите, свързани с приемането на еврото, ще достигнат 916 млн. куни (138 млн. долара) до 2024 г.

Миналата година Нaциoнaлнaтa acoциaция нa бaнĸитe в Хърватия съобщи, че въвеждане на еврото ще струва на местните банки около 1 млрд. куни на година (над 130 млн. евро) от загубени такси за обмен на валути. Въпреки това те подкрепят влизането в еврозоната, тъй като това ще намали валутните рискове и ще подобри стабилността.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ