Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|56 млрд. долара източени от сметките на американци за година през измамни схеми
Измамите с открадната самоличност са коствали 56 млрд. долара на жителите на САЩ само в рамките на миналата 2020 г. Това показва анализ на Javelin Strategy & Research, цитиран от Си Ен Би Си.
Най-голямата сума е била източена чрез т. нар. „фишинг“ имейли или автоматични телефонни обаждания – чрез такива схеми са били откраднати 43 млрд. долара. Според доклада всеки един, който е станал жетва на подобна измама, се е разделил средно с 1100 долара от спестяванията си.
Други 13 млрд. долара са били източени чрез „традиционни“ хакерски атаки за кражба на лична информация.
Освен това тъй като пандемията промени навиците за пазаруване или извършването на парични преводи, измамниците са се насочили към атака на дигитални портфейли като Apple Pay или Zelle. Около 18 млн. души са станали жертва на подобни схеми.
„Пандемията създаде много нови възможности за измамниците да атакуват спестяванията на домакинствата и бизнесите“, коментира Пейдж Шафер, изпълнителен директор на компанията за кибер сигурност General Global Assistance.
Три са основните неща, за които хората трябва да внимават и да имат предвид, за да предотвратят измами, се казва още в доклада. Това са:
- Фалшиви обаждания и електронни съобщения – измамниците вече лесно могат да се представят за представители на финансови институции или държавни ведомства. За да засечете дали наистина обаждането е от дадената институция намерете официалния им интернет сайт и направете опит чрез контактн информация, публикувана там, да потвърдите получената информацията. Също така никоя от тези институции няма да поиска номера на кредитната ви карта.
- Когато подобни обаждания поискат чувствителна информация за банковата ви сметка например незабавно. Когато някой изисква от вас спешни действия е почти сигурен сигнал за измама.
- Много от хакерите използват големи масиви данни с пароли, които са били откраднати още преди години. Затова задължително често сменяйте паролите си с такива, които трудно могат да бъдат познати.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.