Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Какъв е вашият инвеститорски профил?
Познаването на нашия рисков профил е наложително, за да подредим финансите ни. Все повече хора предприемат скок и преминават от спестители към инвеститори. Отрицателните лихвени проценти през последните години правят невъзможно получаването на доходност с продукти, които някога са били популярни, като повечето депозити и много фондове с фиксиран доход, които година след година са сред най-предпочитаните от испанските граждани. Въпреки това, и в зависимост от вашата зона на комфорт, някои от тези по-консервативни продукти може да са тези, които ви прилягат най-добре. Но ако вашият приоритет е увеличаване на рентабилността, а не запазване на активите, то тогава вашият профил е насочен към активи, които са по-рискови и в същото време по-способни да победят пазара, пише eleconomista.es.
Обсерваторията на инвестиционните фондове на Openbank, по данни между 2018 и 2021 г., прави заключението, че инвеститорите стават все по-млади и през този тригодишен период те са били ориентирани към специфичен вид актив - акции и към формули, които се появиха в последно време години, като индексни фондове.
"90% от нетните входящи потоци от 2018 г. са отишли в глобални фондове за дялов капитал", обяснява Гонсало Прадас Гомес, ръководител на управлението на богатството в Openbank. В скорошно проучване на профила на своите инвеститори Openbank установи, че през последните три години инвеститорите в акции са избрали основно тематични, устойчиви и технологични продукти.
Финансовият сектор разграничава три типа инвеститори, за да определи решенията, които всеки от тях може да вземе. Ето какви са те.
Консервативен профил
Хората с консервативен профил дават приоритет на поддържането на активите си и предотвратяването на загуба на покупателна способност на капитала им. Следователно рентабилността не е основната им цел. Изпълнение, което надвишава обичайното ниво на инфлация от 2% (въпреки че в момента е доста над тази цифра) "вече е лукс, който е добре дошъл, но не е задължителен", уточняват от inbestMe (автоматичен онлайн мениджър на портфейли от индексирани фондове, ETF и индексирани пенсионни планове).
Този автоматизиран портфолио мениджър съветва по-предпазливите хора да изберат срочни сметки с възвръщаемост, равна на инфлацията, което е рядкост в момента, или да изберат добре диверсифициран фиксиран доход. За последното те съветват да се наеме портфолио от индексен фонд, който инвестира в индекси с фиксиран доход.
Умерен профил
Хората с умерен финансов профил се опитват да балансират рентабилността с нивото на поетия риск. Продукти като срочни депозити нямат място в този профил. Фондовете с умерен профил са склонни да разпределят капитала си с наклон към фиксиран доход (70%) и добавят рискова премия в останалите 30%, предназначени за акции, обясняват експертите.
По-голямата част от инвестициите са защитени от пазарни колебания. Малката част от инвестирания капитал е тази, която в замяна на по-висока степен на риск потенциално ще доведе до по-голяма доходност.
Агресивен профил
Наричан още рисков профил, той обединява всички онези спестители и инвеститори, които предпочитат да се възползват от спестяванията си, знаейки че има повече риск и нестабилност в техните портфейли. Този профил трябва да инвестира по-голямата част от своите активи в акции, твърдят експертите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.