Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Картина на Леонардо бе продадена за фантастичните 450 млн. долара
Картината на Леонардо да Винчи „Спасителят на света“ бе продадена на търг на Christie's в Ню Йорк за фантастичните 450 312 500 долара, съобщава Би Би Си.
Сумата е абсолютен рекорд при публичната продажба на произведения на изкуството. Предишният рекорд е отпреди две години отново на търг в Ню Йорк – принадлежи на картината на Пикасо „Алжирски жени“, която бившият премиер на Катар Хамад ал Тани купи за 179 млн. долара. Има данни, че две картини - на холандския художник Вилем де Кунинг и на Пол Гоген, са продадени на частни търгове през 2015 за 300 млн. долара всяка.
Купувачът на шедьовъра на Леонардо е участвал в търга по телефона и е пожелал да остане анонимен. Наддаването е започнало с начална цена от 100 млн. и за 20 минути достигнал 450 млн. долара заедно с таксите и данъците.
Само една от картините на Да Винчи през цялото време е била собственост на частни колекционери – продадената вчера „Спасителят на света“, рисувана вероятно след 1505 г. Изкуствоведите смятат, че известно време платното е принадлежало на английския крал Чарлз І. След това изчезва за повече от 100 години, преди да се появи в края на 19 век.
Историята на продажбите на шедьовъра започва през 1958 г. – тогава е продадена за пръв път на търг в Лондон за 60 млн. долара, тъй като се смятала за работа на един от учениците на Леонардо. Следите на творбата се губят през следващите няколко десетилетия, до появата й през 2005 г. на пазара. Едва тогава тя е определена като „изгубения Леонардо“.
През 2013 г. руският милиардер Дмитрий Риболовлев я купува за 127, 5 млн. долара. Сега семейният тръст на руснака предложи картината на аукциона в САЩ.
Въпреки славата на платното, някои от експертите още се съмняват кой е неговият автор, но Christie's настоява, че е истински „Леонардо“ и го нарича „най-великото художествено откритие на 20 век“.
Да Винчи умира през 1519 г. и до днес са запазени по-малко от 20 негови шедьовъра.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.