Картина на Леонардо бе продадена за фантастичните 450 млн. долара

Картина на Леонардо бе продадена за фантастичните 450 млн. долара

Картина на Леонардо бе продадена за фантастичните 450 млн. долара

Картината на Леонардо да Винчи „Спасителят на света“ бе продадена на търг на Christie's в Ню Йорк за фантастичните 450 312 500 долара, съобщава Би Би Си.

Сумата е абсолютен рекорд при публичната продажба на произведения на изкуството. Предишният рекорд е отпреди две години отново на търг в Ню Йорк – принадлежи на картината на Пикасо „Алжирски жени“, която бившият премиер на Катар Хамад ал Тани купи за 179 млн. долара. Има данни, че две картини - на холандския художник Вилем де Кунинг и на Пол Гоген, са продадени на частни търгове през 2015 за 300 млн. долара всяка.

Купувачът на шедьовъра на Леонардо е участвал в търга по телефона и е пожелал да остане анонимен. Наддаването е започнало с начална цена от 100 млн. и за 20 минути достигнал 450 млн. долара заедно с таксите и данъците.

Само една от картините на Да Винчи през цялото време е била собственост на частни колекционери – продадената вчера „Спасителят на света“, рисувана вероятно след 1505 г. Изкуствоведите смятат, че известно време платното е принадлежало на английския крал Чарлз І. След това изчезва за повече от 100 години, преди да се появи в края на 19 век.

Историята на продажбите на шедьовъра започва през 1958 г. – тогава е продадена за пръв път на търг в Лондон  за 60 млн. долара, тъй като се смятала за работа на един от учениците на Леонардо. Следите на творбата се губят през следващите няколко десетилетия, до появата й през 2005 г. на пазара.  Едва тогава тя е определена като „изгубения Леонардо“.

През 2013 г. руският милиардер Дмитрий Риболовлев я купува за 127, 5 млн. долара. Сега семейният тръст на руснака предложи картината на аукциона в САЩ.

Въпреки славата на платното, някои от експертите още се съмняват кой е неговият автор, но Christie's настоява, че е истински „Леонардо“ и го нарича „най-великото художествено откритие на 20 век“.

Да Винчи умира през 1519 г. и до днес са запазени по-малко от 20 негови шедьовъра.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ