Кристалина Георгиева: Има риск от нова Голяма депресия

Кристалина Георгиева: Има риск от нова Голяма депресия

Глобалната икономика рискува завръщане към Голямата депресия, водена от неравенството и нестабилността на финансовия сектор, предупреди ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от The Guardian.

Ново изследване на МВФ, което сравнява настоящата икономика с 20-те години на ХХ век, завършило с големия пазарен срив от 1929 г.,установява, че подобна тенденция вече е в ход, посочи тя в изказване за Института за международна икономика на Петерсън във Вашингтон.

Въпреки че през последните две десетилетия разликата в неравенствата между държавите се затваря, тя се е увеличила в рамките на самите страни, каза тя и даде за пример конкретно Обединеното кралство.

„В Обединеното кралство например, топ 10% най-богати контролират почти толкова богатство, колкото долните 50%. Тази ситуация е отразена в голяма част от ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие), където неравенството в доходите и богатството достигна или е близо до рекордни стойности“, заяви Георгиева.

И добави: „По някакъв начин тази тревожна тенденция напомня началото на 20-те години на ХХ век, когато побратимените сили на технологията и интеграцията доведоха до първата позлатена епоха, „ревящите 20-те“ и в крайна сметка до финансова катастрофа“.

Тя предупреди, че новите проблеми като климатичната ситуация и засиления търговски протекционизъм означават, че следващите 10 години вероятно ще се характеризират със социални вълнения и нестабилност на финансовите пазари.

„Ако трябваше да идентифицирам тема в началото на новото десетилетие, това ще бъде все по-голяма несигурност“, каза тя.  А несигурността засяга не само бизнеса, но и хората, особено предвид нарастващото неравенство в много страни, уточнява Георгиева.

"Прекомерното неравенство пречи на растежа и може да подхрани популизма и политическите катаклизми", предупреди ръководителят на МВФ.

„Твърде често пренебрегваме финансовия сектор, който също може да има дълбок и дълготраен положителен или отрицателен ефект върху неравенството“, добави Георгиева.

В ново проучване, представено преди актуализираните икономически прогнози, които предстоят следващата седмица, МВФ подчерта, че достъпът до финансовия сектор в Китай и Индия през 90-те години на миналия век „проправи пътя за огромни икономически печалби през 2000-те години“. „Това от своя страна помогна за извличането на милиард души от бедността“, каза тя.

За мнозина глобалната финансова криза от 2008 все още не е приключила, един от четирима млади хора в Европа е изложен на риск от изпадане в бедност, отбеляза още Георгиева.

„Няма заместител на висококачествената регулация и надзор“, каза Георгиева. „Ние сме по-защитени, но не достатъчно“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Министерството на здравеопазването дава препоръки за безопасно хранене през летните месеци