Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Легендарен инвеститор с мрачна прогноза: Американският пазар е близо до спукване на „супербалон“
САЩ са близо до спукването на „супербалон“, обхващащ акции, облигации, недвижими имоти и стоки, на фона на предстоящото прекратяването на въведените заради пандемията от COVID-19 мащабните стимули. Това заяви легендарният инвеститор и съосновател на инвестиционната фирма Grantham Mayo van Otterloo (GMO) Джеръми Грантъм, цитиран от Yahoo Finance.
Според него това може да доведе до най-голямата загуба на богатство в историята и до връщане на песимизма на пазарите.
„За първи път в САЩ имаме едновременни балони при всички основни класове активи“, каза Грантъм, като добави, че по негови изчисления загубите в САЩ могат да достигнат 35 трлн. долара
„Една от основните причини да мразя супербалоните, а и да се дразня на Федералния резерв и на другите финансови власти, че позволяват и улесняват тяхното създаване, е липсата на признание за щетите, които те нанасят, докато "изпускат въздух“", каза Грантъм.
Според него Фед „не разпознава“ балоните с активи, посочвайки като пример „огромните стимули за преодоляване на последиците от COVID-19” (като според него част от тях са били необходими), които последваха големите стимули за възстановяване от балона на жилищният пазар в САЩ през 2006 г. „Изглежда, че единственият „урок“, който икономическите институции са си взели от балона и последвалата финансова криза е, че не са ги адресирали с достатъчно стимули“, добави той.
Балоновете на акциите са склонни да започнат да се изпускат въздух първо при най-рисковите части на пазара - нещо, което според Грантъм се случва от февруари 2021 г. насам.
„Така че, пожелавам късмет! Всички ще имаме нужда от него“, допълва той мрачно.
Макар че индексите S&P 500 и Dow Jones достигнаха рекордни стойности в началото на януари, през последните няколко сесии те са на червено, като технологичният показател Nasdaq дори навлезе в територия на корекция. Тези резултати се дължат основно на очакванията на инвеститорите, че Фед ще прекрати програмите за стимулиране на икономиката и ще започне да вдига лихвените проценти в опит да охлади високата инфлация.
„Намираме се във фазата на бичия пазар, която наричам „вампирска“. Набождате го с COVID, застрелвате го с прекратяването на количествените облекчения (QE) и обещанията за по-високи лихви и го отравяте с неочаквана инфлация. Въпреки това съществото продължава да лети.“, казва Грантъм.
„Докато лети, вие започвате да мислите че е напълно безсмъртно, но в крайна сметка, до голяма степен антиклимактично, съществото пада и умира. Колкото по-рано се случи това, толкова по-добре за всички“, добави той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.