Лондон изостава от Ню Йорк в надпреварата за водещ световен финансов център

Лондон изостава от Ню Йорк в надпреварата за водещ световен финансов център

Азиатските градове доминират Tоп 10 в индекса на световните финансови центрове (GFCI), изготвян от ĸoнcyлтaнтcĸa ĸoмпaния Z/Yen Group и Китайския институт за развитие.

Ню Йорк запазва лидерската си позиция в класацията, като заемащият второ място Лондон вече изостава на цели 23 точки от американската финансова столица, след като при предходното издание на индекса разликата между двата града бе само от 4 точки, информира s&pglobal.

След тях се нареждат шест азиатски града – Шанхай (който вече е само на 1 точка от Лондон), Хонконг, Сингапур, Пекин, Токио и Шънджън. Топ 10 допълват Франкфурт и Цюрих. Големият губещ в първата десетка е Токио, който е паднал от четвърта на седма позиция.

Българската столица София се нарежда на 95-та позиция, което я поставя на второ място на Балканите след заемащия 74-та позиция Истанбул. Атина е на 103-то място.

В региона на Източна Европа лидер е Москва на 57-мо място, следвана от Варшава (61), Вилнюс (62), Братислава (66) и прага (76).

Последното издание на индекса показва, че резултатите на водещите финансови центрове продължават да са по-слаби, отколкото през 2019 г., отразявайки несигурната глобална икономическа среда. Средните резултати обаче са с 3,5 точки по-ниски в сравнение с класацията от септември, което означава, че увереността във финансовата система е нараснала през последните четири месеца на миналата година. За сравнение, резултатите се сринаха средно с 41 точки в индекса от септември спрямо този от март 2020 г.

„Резултатите отразяват бума на нестабилност в международната търговия, политика и икономика, а не на последно място и мащабните намеси от страна на централните банки и въпросите около бъдещето състояние на търговските банки, застрахователите и доставчиците на платежни услуги“, коментира Майкъл Майнели, председател Z/Yen Group.

Индексът класира градовете по параметри като бизнес климат, човешки капитал, инфраструктура, развитие на финансовия сектор и репутация. Той се публикува два пъти в годината – през март и през септември. Индексът се основава както на статистически данни, така и на резултатите от анкети, проведени сред професионалисти от финансовия сектор.В последното му издание участват 114 водещи финансови центъра.

Пълната класация може да видите тук:

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ