Лондон изостава от Ню Йорк в надпреварата за водещ световен финансов център

Лондон изостава от Ню Йорк в надпреварата за водещ световен финансов център

Азиатските градове доминират Tоп 10 в индекса на световните финансови центрове (GFCI), изготвян от ĸoнcyлтaнтcĸa ĸoмпaния Z/Yen Group и Китайския институт за развитие.

Ню Йорк запазва лидерската си позиция в класацията, като заемащият второ място Лондон вече изостава на цели 23 точки от американската финансова столица, след като при предходното издание на индекса разликата между двата града бе само от 4 точки, информира s&pglobal.

След тях се нареждат шест азиатски града – Шанхай (който вече е само на 1 точка от Лондон), Хонконг, Сингапур, Пекин, Токио и Шънджън. Топ 10 допълват Франкфурт и Цюрих. Големият губещ в първата десетка е Токио, който е паднал от четвърта на седма позиция.

Българската столица София се нарежда на 95-та позиция, което я поставя на второ място на Балканите след заемащия 74-та позиция Истанбул. Атина е на 103-то място.

В региона на Източна Европа лидер е Москва на 57-мо място, следвана от Варшава (61), Вилнюс (62), Братислава (66) и прага (76).

Последното издание на индекса показва, че резултатите на водещите финансови центрове продължават да са по-слаби, отколкото през 2019 г., отразявайки несигурната глобална икономическа среда. Средните резултати обаче са с 3,5 точки по-ниски в сравнение с класацията от септември, което означава, че увереността във финансовата система е нараснала през последните четири месеца на миналата година. За сравнение, резултатите се сринаха средно с 41 точки в индекса от септември спрямо този от март 2020 г.

„Резултатите отразяват бума на нестабилност в международната търговия, политика и икономика, а не на последно място и мащабните намеси от страна на централните банки и въпросите около бъдещето състояние на търговските банки, застрахователите и доставчиците на платежни услуги“, коментира Майкъл Майнели, председател Z/Yen Group.

Индексът класира градовете по параметри като бизнес климат, човешки капитал, инфраструктура, развитие на финансовия сектор и репутация. Той се публикува два пъти в годината – през март и през септември. Индексът се основава както на статистически данни, така и на резултатите от анкети, проведени сред професионалисти от финансовия сектор.В последното му издание участват 114 водещи финансови центъра.

Пълната класация може да видите тук:

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул