Москва: Извършихме нужните плащания, топката е в полето на САЩ

Москва: Извършихме нужните плащания, топката е в полето на САЩ

Москва: Извършихме нужните плащания, топката е в полето на САЩ

Русия заяви, че изпратила нареждане до съответните банки за плащането на 117 милиона долара лихва по два деноминирани в долари суверенни облигационни заема.

Така страната опитва да избегне първи дефолт по външния си дълг от повече от век, но експертите казват, че Москва все още не е извън опасност от дефолт, пише Си Ен ЕН.

Причината за това е, че плащанията идват от чуждестранни активи на Русия, които бяха замразени като част от западните санкции срещу страната за нахлуването й в Украйна. Това означава, че засега не е ясно дали инвеститорите ще получат парите си.

Руският финансов министър Антон Силуанов заяви пред държавната медия Russia Today, че страната е изпълнила задълженията си към кредиторите, но добави, че „възможността или невъзможността за изпълняване на задълженията в чуждестранна валута не зависи от Москва“, предупреждавайки, че плащанията може да не бъдат осъществени, ако САЩ ги забранят.

„Имаме парите, платихме, сега топката е в американското поле“, каза той.

Говорител на американското финансово министерство каза, че САЩ ще позволят плащанията да бъдат осъществени.

Двата купона по еврооблигации в размер на 117 милиона долара са първият тест на способността на Русия да продължи да плаща дълговете си на фона на мащабните санкции срещу страната, наложени заради инвазията й в Украйна.

Ако САЩ блокират плащането, Русия заяви, че ще опита да го осъществи в рубли, а не долари. Подобно действие обаче може да бъде разгледано като неизпълнението по облигационните заеми, коментираха от Fitch Ratings. Повечето дължими плащания имат 30-дневен гратисен период, преди неизпълнението да стане официално, така че крайният резултат от подобен ход може да стане ясен едва на 15 април.

Това развитие илюстрира трудната ситуация, в която се намира Русия. Страната разполага с нужните средства, за да плати дълговете си, но няма достъп до около половината от тях, тъй като Западът наложи безпрецедентни санкции върху чуждестранните й резерви. „Общият обем на нашите резерви е около 640 млрд. долара, като около 300 млрд. са в такова състояние, че не можем да ги използваме сега“, каза Силуанов в интервю за държавната телевизия.

Ако руското правителство не изпълни задълженията си, загубите на инвеститорите ще започнат да се трупат.

През последните години обаче западните инвеститори намалиха експозицията си към Русия, следвайки анексирането на Крим през 2014 г. и последвалите западни санкции.

Според Банката за международни разплащания е външната експозиция към руския банков сектор е 121 млрд. долара.

По данни на JP Morgan към края на миналата година Русия е имала дълг в чуждестранна валута от около 40 млрд. долара, като около половината от тази сума се държи от чуждестранни кредитори. Това означава, че  дефолтът би бил лоша новина за Русия, която ще трябва да покрие задълженията си със силно поевтинялата рубла поради липсата на достъп до чуждестранно финансиране.

Скоро предстоят още плащания. В началото на април Москва трябва да направи значително по-голямо плащане по главницата от 2 млрд. долара, което може да създаде по-големи главоболия на Москва.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ