МВФ призова да се обръща повече внимание на инфлационните рискове

МВФ призова да се обръща повече внимание на инфлационните рискове

МВФ призова да се обръща повече внимание на инфлационните рискове

Международният валутен фонд предупреди за засилване на инфлационния натиск, особено в САЩ, и за нарастване на несигурността заради разпространението на варианта Омикрон, предаде Ройтерс

Според организацията централните банкери в САЩ трябва да обърнат повече внимание на инфлационните рискове.

В блог на фонда главният икономист на фонда Гита Гопинат и шефът на отдела за парични и капиталови пазари Тобаяс Ейдриън предупредиха, че пандемията може да възвърне силите си и че вариантът Омикорон е увеличил рязко несигурността пред глобалните икономически перспективи.

По думите им силата на възстановяването и мащабът на инфлационния натиск варират в значителна степен, в отделните държави, като техните фискални и икономически отговори трябва да бъдат  съответстващи на конкретните обстоятелства.

В САЩ, където потребителските цени достигнаха 31-годишен връх през октомври, има повече основания паричната политика да засили фокуса си върху инфлационните рискове в сравнение с другите развити, и по-специално еврозоната.

„Би било уместно Федералният резерв да ускори свиването на изкупуването на активи и да пристъпи към повишаване на лихвените проценти", посочват от МВФ.

Според тях с течение на времето на другите страни също може да се наложи да затегнат паричните си политики по-рано от очакваното, особено ако инфлационният натиск засегне по-широк спектър сектори.

Гопинат и Ейдриън призоваха политиците да останат гъвкави, фокусирани върху данните и внимателни в комуникацията на паричните си действия, за да не „предизвикат паника на пазара, която би могла да има пагубни последици, най-вече за развиващите се икономики“.

Според тях  покачването на цените на енергията и храните е довело до по-висока инфлация в много страни, като глобалните фактори ще продължат да създават натиск през 2022 г.

Макар че инфлацията вероятно ще остане завишена през 2022 г. в редица държави, мерките за инфлационните очаквания в средносрочен и дългосрочен план остават близки до целите, които са си задали централните банки в повечето страни, отбелязват от МВФ.

Сред изключенията е Турция, където рискът инфлационните очаквания „да се окажат нереални е очевиден, тъй като паричната политика е в страната се разхлабва въпреки нарастващата инфлация“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ