Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Просрочените кредити у нас надхвърлят над 2 пъти средните нива за ЕС
Банките в България са продадли над 3 млрд. лева лоши кредити на колекторски фирми през последните две години. Toвa са нaй-гoлeмите пopтфeйли c пpocpoчeни вземания, изкyпyвaни някoгa в бaнкoвия ceктop в cтpaнaтa. Пaкeтите включвaт нeoбeзпeчeни и oбeзпeчeни зaeми нa физичecки лицa, мaлки и cpeдни пpeдпpиятия и кopпopaтивни клиeнти. Това показват данните на Асоциацията за защита на потребителите.
Просрочените кредити у нас са над 8% при средни нива в ЕС от 3.1%. Като цяло необслужваните заеми в България са над 6.5 млрд. лева. Най-често сигналите са свързани с търсене на дългове, погасени по давност, злоупотреба с лични данни, телефонен тормоз, заплахи и дори посещения на място.
От Асоциацията за защита на потребителите твърдят, че колекторски фирми съдят хората за просрочия без дори засегнатите да разберат. След това дългът нараства заради натрупаните съдебни разноски. Има случаи на изискване и на дългове с изтекла давност, информират от Асоциацията за защита на потребителите, цитирани от БТА.
Според последните правила, при неплатените сметки за ток, вода и парно, давността е 3 години. А при банковите задължения, като потребителски или ипотечни кредити, този срок е пет години.
„Очакваме, че пазарът на потребителското кредитиране ще продължи да расте и през 2020 г., движен от ръста на потреблението. Това означава, че хората ще продължат да се стремят да реализират важните проекти в живота си и да ги финансират с потребителски кредити", казват от организацията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.