Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Обявиха кои са 8-те фирми, взели 1 млрд. лв. кредити от ББР (допълнена)
Министерството на икономиката публикува списък с 8-те компании, на които държавната Българска банка за развитие е отпуснала заеми на обща стойност от 946 млн. лв. Заради тях вчера в интервю служебният министър Кирил Петков обяви, че ще разпореди в ББР да се извърши проверка.
Трябва да се има предвид, че според закона „малко или средно предприятие“, които би следвало да са във фокуса на ББР, са дружества с персонал с по-малко от 250 служителя, с годишен оборот до 97,5 млн. лв. и/или стойност на активите, която не превишава 84 млн. лв.
Според публикувания на сайта на министерството списък кредити по над 140 млн. лв. са получили:
- Слънчев ден АД - дружеството управлява хотелите "Марина" и "Палас" до "Св. св. Константин и Елена". До 2019 г. то беше собственост на Георги Гергов, който в началото на тази година беше изключен от БСП. Фирмата бе придобита от Ангел Палийски, който притежава редица компании в туристическия бранш и бе президент на ПФК „Ботев“ Пловдив. Според последните налични отчети компанията има активи, възлизащи на 159 млн. лв. и годишни приходи от 17,6 млн. лв.
- Благоевград – БТ АД - оперативно дружество от групата "Булгартабак" с управител Владимир Жечков, което е свързвано с Делян Пеевски. По отчет то има активи на стойност 603 млн. лв. и приходи от 73,7 млн. лв.
- Роудуей кънстракшън АД - за това предприятие доскорошният депутат от ДБ Владимир Панев публикува документи, че е взело кредит от близо 150 млн. лв. от ББР, за да придобие „Пътстройинженеринг“ от „Био майнинг“ на Румен Гайтански (Вълка). „Кредитът е доста изгоден не толкова заради лихвата от 3,75%, а защото вноската по главницата за 2020 г. е само 170 хил. лв. – малко над 0,1% от общия размер на заема, а вероятно по-голямата част от плащанията са предвидени към датата на падежа през 2029 г.“, съобщи Панев. Според последния отчет „Роудуей кънстракшън“ има активи на стойност 174 млн. лв.
Кредити по над 115 млн. лв. са взели:
- Маркет инвестмънт АД (Техномаркет) - кредитът от 2019 г. и е с цел придобиване на веригата за черна и бяла техника Техномаркет. Компанията се управлява от Борис Захариев, който преди това управлява и веригата от павилиони „Лафка“, компании свързвани с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски
- Интернешънъл инвестмънтс ЕАД - собственост на Санко Пешев, който е също така сред управляващите на "Сдружение за българо-украинска дружба и сътрудничество" и е свързан индиректно с в. Дума и БСП
Компании, получили кредити над 60 млн. лв. всяка:
- Параходство БМФ АД - собственост на Кирил и Георги Домусчиеви с активи на стойност над 1 млрд. лв.
- Транспект АД - компанията се управлява от Георги Любомиров Атанасов и преди време придоби автобусния превозвач „Юнион Ивкони“, а също така е собственик на минерална вода „Ком“ и „Груп плюс“.
- Инса Ойл ЕООД - петролна компания, собственост на Георги Самуилов с активи над 116 млн. лв.
Комисията за прозрачност и контрол на публичните средства в Българска банка за развитие (ББР) ще започне работа до края на седмицата, става ясно още от съобщението на сайта на министерството. Комисията ще провери отпускането на всички кредити над 1 млн.лв. Проверката става възможна, тъй като ББР вече е изцяло държавна собственост. Служебният министър на икономиката Кирил Петков е сключил договор за дарение с търговската банка, притежавала до момента 8 броя безналични акции от ББР, всяка с номинална стойност 100 лева, (000055% от капитала на ББР), с който тя прехвърля на държавата правото на собственост върху акциите. Така министърът на икономиката, "в качеството си на упражняващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала в общото събрание на акционерите на ББР, може да предприеме всякакви допълнителни, необходими корпоративни действия.", гласи съобщението.
Малко по-рано днес ББР излезе с официална позиция, в която се ангажира да съдейства изцяло на бъдещата проверка, анонсирана от служебния министър на икономиката Кирил Петков.
А бившият министър на икономиката Лъчезар Борисов направи коментар, че току-що е приключил одит на рейтинговата агенция Fitch, която не е установила нередности и е потвърдила финансовата стабилност на банката. По-късно в предаването "Лице в лице" по bTV той сподели мнение, че "някой е подвел министър Петков по отношение на структурата на портфейла на банката и всички останали неща, споделени във вчерашния ден".
„Състоянието на банката от гледна точка на поведение и отношение към всеки един от кредитополучателите, включително и тези, които визира министър Петков, са били обект на проверка от много международни институции“, коментира още Лъчезар Борисов. Той обърна внимание, че обявяването на имената на 8-те фирми днес може да се тълкува като разкриване на банкова тайна.
Една банка с пълен банков лиценз, каквато е ББР, предоставя кредити на микро, макро, среди и големи фирми. Това не са субсидии, това не са кеш грантове, това са кредити с много сериозни обезпечения, които се обслужват. Лихвите са добри за ББР на фона на лихвите в останалия банков сектор – доста по-високи са, каза още бившият икономически министър.
Той допълни, че активите на ББР не са 1,4 млрд. лв., колкото е внесеният от държавата капитал, а са 4 млрд. лв. Също, че 99,2% са микро, малките и средни предприятия като брой кредитополучателите от ББР (62% от финансовия ресурс). Като финансов ресурс – 23% са кредитите към големи компании. Освен това 1,5 млрд. лв. от актива на банката са налични – около 400 млн. лв. са в БНБ, около 500 млн. лв. са вземания от търговски банки и над 600 млн. лв. в ценни книжа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.