ООН наложи нови сурови санкции на Северна Корея

ООН наложи нови сурови санкции на Северна Корея

Съветът за сигурност на ООН наложи нови санкции на Северна Корея в отговор на шестия ядрен опит на Пхенян. Резолюцията беше приета единодушно, но след като САЩ направиха големи отстъпки от първоначалния вариант на документа.

Вашингтон се отказа от въвеждането на пълно петролно ембарго и от още няколко твърди мерки.

Дори и в по-мекия вариант обаче резолюцията е безпрецедентно сурова, отбелязва руската ТАСС.

Очакваше се, че пакетът мерки, който досега включваше ембарго на износа на въглища, желязна руда, морски продукти, суровини и минерали ще лиши Пхенян от средства да продължи ракетно-ядрената си програма. Но КНДР намираше начин да заобиколи санкциите.

Новите мерки включват забрана за търговията с текстил от Северна Корея, ембарго върху доставките на природен газ в страната, ограничения за вноса на петролни продукти – до 500 хил. барела за периода от 1 октомври до 31 декември 2017 и не повече от 2 млн. барела за цялата 2018 и следващите години.

В резолюцията няма конкретни ограничения за износа на суров петрол за КНДР, както настояваха САЩ. Вместо това в документа се казва, че продажбата на суров петрол не трябва да надхвърля обема на доставките през последните 12 месеца. Доставките с хуманитарен характер, които не са свързани с ядрено-ракетната програма на Пхенян, няма да бъдат одобрявани от Съвета за сигурност. Въведени са още редица санкции, чиято обща цел е да лиши Северна Корея от 90% от доходите й от износ на суровини и стоки, който през 2016 бе оценен на 2,7 млрд. долара. Резолюцията ще съкрати доставката на преработени петролни продукти с 55%, а при пълно прилагане на санкциите вносът на петролни продукти ще намалее с 30% според изчисленията на Вашингтон.

Американският представител Ники Хейли заяви, че поредното засилване на рестрикциите към Пхенян, „не доставя удоволствие“ на САЩ, но властите в комунистическата държава не са оставили друг избор на международната общност. Тя подчерта, че САЩ не искат война и ако  КНДР се съгласи да спре ядрената си програма, Вашингтон е готов за подобряване на отношенията. В противен случай натискът ще продължи.

Руският представител Василий Небензя заяви, че Москва не приема ядрените амбиции на Северна Корея и трябва да бъде даден твърд отговор на последните ядрени тестове. Той предупреди обаче, че при следваща резолюция в страната може да настъпи хуманитарна криза.

По данни на ООН и в момента около 18 млн. севернокорейци са лишени от достатъчно храна, а от хронично недояждане страдат почти 1/3 от децата под 5 г. Шведският посланик в ООН Олоф Скуг заяви, че Пхенян сам предизвиква кризата с храната, като прехвърля парите към разработването на оръжие.

Китай от своя страна призова САЩ да съкратят военното си присъствие на Корейския полуостров и да се откажат от идеите за смята на режима в Пхенян.

Дипломатите от Северна Корея за пореден път бойкотираха заседанието на Съвета за сигурност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ