Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Защо освободените надзорници на ББР не отидоха на срещата с Кирил Петков?
Кредитите от ББР са отпускани съобразно закона и регулаторните изисквания. Това заявиха в ефира на Нова телевизия освободените от Надзорния съвет на Българската банка за развитие Митко Симеонов и Велина Бурска. Те уточниха, че във функциите им не влиза да се запознават с бизнес плановете на кредитополучателите, а проверяват законосъобразността на решенията на управителния съвет и доколко са надеждни предоставените от фирмите обезпечения. По думите им Надзорният съвет на ББР не отпуска самосиндикално кредити. „Ние можем да се намесим във всеки един момента при отпускането на кредити. Ограничението, поставено от предишен състав на Надзорния съвет през 2016 година, гласи, че отпускането на кредит над 5 милиона лева става задължително след одобрение на Надзорния съвет”, категорична беше Бурска.
„Надзорният съвет не провежда срещи с кредитоискатели. Това е работа на експертите”, посочи Симеонов.
Двамата обясниха и защо са отказали насрочените поотделно вчера срещи с министъра на икономиката Кирил Петков. „Министър Петков ни покани в сряда на среща в Министерство на икономиката. Форматът на тази среща, която продължи около час и половина, беше управителният съвет, надзорният съвет на банката и министър Петков и членовете на одитния комитет. Бяха обсъдени много въпроси с дейността на Българска банка за развитие. На тази среща заявихме на министъра на икономиката, че не желаем да присъстваме, защото ще има запис. Досега не сме давали интервюта. Това за нас е несвойствено и решихме да се възползваме от нашето право да не бъдем записвани. На срещата обаче ни беше заявено, че срещата в четвъртък ще се проведе по начина, по който министъра е решил Също така министъра използва думата „цирк” за срещата, която ще се проведе в четвъртък. Това е причината и да не отидем на нея”, обясни Митко Симеонов.
Както е известно министърът на икономиката Кирил Петков, който е принципал на Българската банка за развитие, обяви вчера, че от 1,9 млрд. лв. кредити, отпуснати от банката, около 1,8 млрд. лв. са били раздадени на 20 компании – тоест средно по 90 млн. лв. на компания. Според него по този начин се нарушава основния принцип на ББР тя да подкрепя малкия и среден бизнес в страната, поради което той обяви, че освобождава членовете на Надзорния съвет, одобрявали въпросните кредити. Петков също така ограничи максималният размер на един отпускан заем да е вече до 5 млн. лв.
„От наша гледна точка ние сме изпълнявали задълженията си съобразно закона“, коментира обаче Бурска. Тя добави, че целта на банката е да отпуска кредити, а дали тяхната стойност ще е 100 млн. лв. или 10 млн. лв. вече зависи от кредитополучателя.
Според закона малки и средни предприятия са тези, които имат персонал под 250 души и годишен оборот, който не превишава 97,5 млн. лв. и/или стойност на активите, която не превишава 84 000 000 лв. Най-големите 8 компании, които са получавали заеми на стойност между 140 млн. лв. и 60 млн. лв. от ББР и бяха обявени от Министерството на икономиката, не отговарят на тези условия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.